Naar Zierikzee Met een zekere opluchting vertrok cle 19-jarige naar z'n eerste betrekking. Per fiets reed hij naar Lemmer, nam daar de nachtboot naar Amsterdam en reed via Nieuwkoop en Gorinchem naar Dordrecht waar hij met de "Stad Zierikzee" naar Schouwen-Duiveland voer. De kennismaking met dit eiland en in het bijzonder de natuur was aanleiding te zeggen: "Hier ga ik nooit meer vandaan, want dat vond ik zo mooi. Een eiland is toch het mooiste wat er is". Op zondag 2 juli 1932 maakte hij een grote fietstocht over Schouwen. Naar Renesse via de macadamweg, toen fietsend over het strand en langs de inlagen terug. "Machtig mooi, zoveel vogels! Ik genoot intens en ik was vrij". Tussen 1932 en 1939 heeft Ten Kate geen vakantie gehad. Hij werkte zes dagen per week, maar op zondag werkte hij niet en dan was hij buiten. Natuurstudie Al spoedig kwam Rykel ten Kate met de vogelfotograaf meester J. Vijverberg uit Noordgouwe in contact. In Friesland was hij al lid geworden van de Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie en op 3 mei 1934 richtte hij de afdeling Schouwen op. Niet alleen vond hij daar vele geestverwanten ("toen had ik gezelschap"), ook ontstonden vele contacten met andere N.J.N.ers in het land, vooral uit Den Haag. Bekende biologen daar zoals Niko Tinbergen en Jan Joost ter Pelkwijk hadden toen al het inzicht dat de natuur een ecosysteem vormt, waarin alles van elkaar afhankelijk is. Deze mensen leerden de N.J.N.ers op Schouwen anders naar de natuur en het landschap te kijken. De fotokennis die Ten Kate zich intussen snel had eigen gemaakt, gebruikte hij ook voor de N.J.N.: voor het bondstijdschrift "Amoeba" en de jaarlijkse kalender leverde hij vele foto's gemaakt met zijn Exacta kleinbeeldcamera (4 x 67>). Ook werd hem die jaren gevraagd een artikelen-serie over Schouwen-Duiveland te schrijven. Dat werd "W'aer landt werdt zee en zee werclt landt" (Amoeba, 1938) in zes afleveringen. Schrijven lag hem niet, hij had er een hekel aan. Wel documenteerde hij van alles, bewaarde veel en kon altijd veel informatie verschaffen. Van natuurtijd- schriften had hij vele series compleet. Met vele N.J.N.-vrienden uit die tijd heeft hij z'n hele leven contact gehouden. Tweede Wereldoorlog Op fotogebiecl heeft Rykel ten Kate in de oorlog iets bijzonders gedaan. Van de films die de Duitse militairen lieten ontwikkelen in zijn winkel drukte hij vaak een extra foto af ("stiekeme afdrukjes"), die hij bewaarde in doosjes met licht gevoelig papier. Hij sprak er met niemand over en zo beschikte hij na de oorlog over unieke opnames die onder andere in het boek "Zeeland 1940-1945" te vin den zijn. Een enkele keer fotografeerde Ten Kate ook zelf, hetgeen ten strengste verboden was. Zo kennen we een foto van de Nobelpoort met waarschuwing voor difterie in het Russisch, Armeens en Duits, gemaakt op een vroege zondag morgen. Na de oorlogsinundatie in februari '1944 evacueerde Ten Kate naar familie in Gorinchem. Hij zette er de verkoop van drogisterij-artikelen van weduwe Van dei- Valk voort. 115

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1993 | | pagina 117