Eind 1944 werd deze winkel bij een bombardement zwaar beschadigd en kwam Ten Kate in dienst bij een apotheker en maakte er de hongerwinter mee. Eind juni '1945 was hij weer terug in Zierikzee en verkende het onder water staande eiland. Bij Ellemeet in de eendenkooi trof hij een aalscholverskolonie met 250 nesten. Per kano met Wim de Vos, Cor Scheuerman en Karei Swaters uit Zierikzee had hij die kunnen bereiken en natuurlijk werden er foto's van gemaakt. Zelfstandigfotohandelaar/drogist Op 1 september 1946 nam Ten Kate de winkel van weduwe Van der Valk over en tot 1 juni 1974 heeft hij met veel energie de winkel gedreven en was finan cieel in staat zich mooie boeken en prenten aan te schaffen. Hij deed dat op veilingen in 1950 (mr. A. J. F. Fokker) en 1952 (J. J. A. Poley). In zijn huis hingen kaarten van Schouwen-Duiveland en Zierikzee en handgekleur de stadsgezichten van het Oosterschelde-stadje. Ook bezat hij de beroemde boe ken "Natuurkundige uitspanningen" (1759-1765) van Job Baster. Zierikzee had geen bibliotheek van studieboeken in die jaren en daar moest je als liefhebber dus zelf voor zorgen. Zijn interesse voor de historie van het eiland blijkt ook uit zijn bestuurslidmaatschap van de vereniging "Stad en Lande van Schouwen- Duiveland" van 1940 tot 1955, waarvan 12 jaar als penningmeester. Hij was op de oprichtingsvergadering en hij beijverde zich ervoor dat Stad en Lande naast de zorg voor monumenten ook aandacht schonk aan natuur en landschap. In '1988 schreef hij een uitvoerig gedocumenteerd artikel voor de "Kroniek van het land van de zeemeermin": De kustlichten van Schouwen. Rykel ten Kate, die niet getrouwd was, had naast de winkel ook z'n eigen huis houden nog te doen. De excursies in de natuur op zondag bleven echter altijd een bron voor nieuwe energie. Vooral de Verklikkerduinen met z'n verstuivingen waren favoriet. Hij hield plakboeken met knipsels bij, verzamelde munten en tui nierde graag. Van de "eeuwfeesten" in Zierikzee in 1949 maakte hij een uitgebrei de fotoreportage. Bij de verkoop is de winkel gesplitst in een fotospeciaalzaak (Verschoore) en een drogisterij (Dubel, tegenwoordig Kik). 116

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1993 | | pagina 118