Na z'n pensioen maakte Ten Kate diverse wereldreizen naar onder andere Sri Lanka, Nieuw-Zeeland, Australië, Zuidelijk en Oostelijk Afrika. Ook daarvan had hij vele foto's, die nauwkeurig in albums werden vastgelegd. Hij woonde in die jaren in een mooi vrijstaand huis op de Lange Blokweg, waar hij enige jaren voor z'n dood nog een prachtige heidetuin liet aanleggen. Watersnoodramp 1953 Levendig kon Ten Kate vertellen over de belevenissen in die eerste nacht van 31 januari op 1 februari 1953 en de weken erna. Op 1 februari ongeveer half drie in de ochtend ging de sirene. Ten Kate woonde op de Dam en vroeg wat er aan de hand was. "De vloeiplanken lopen over". Daar had hij geen foto's van en daarom ging hij op pad. De eerste foto is gemaakt op de hoek van de Dam en de Melkmarkt en het valt op dat er nog gelachen wordt. Op weg naar de Nieuwe Haven werd hij ongeveer om 3 uur in de Sint Domusstraat door een enorme watermassa tegengehouden, die door die straat klotste. Hij was er samen met Leo de Smit (zoon van cle kapitein van cle spoorboot). Staande in de etalage van een winkel (schoenenhan- del Verschiere, nu fa. Weltevreden.) fotografeerde hij vier keer de hoek Korte Sint Jansstraat - Sint Domusstraat, zonder scherp te stellen maar wel met flits. Daarbij was "de eerste foto uit het boek "De Ramp", direct achter het voorwoord van koningin Juliana". Hel is dan ook niet juist wat Kees Slager schrijft in zijn "De Ramp, een reconstructie" (1992): 'Tijdens de uren waarin de ramp zich afspeelde zijn er geen foto's gemaakt; het was donker en bovendien had men wel wat anders aan z'n hoofd". Rykel ten Kate maakte de eerste foto's van de Ramp! De eerste rumpfoto, Hoek Dcnn-Melkmarkt (Zierikzee). Er wordt nog gelachen. 117

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1993 | | pagina 119