Onder invloed van de Landelijke Ruitervereniging "Westelijk Schouwen" veranderde na 1946 het strao- rijden. Hier zien toe enkele leden van de ruitewerenigm,g in 1949 in de Noordstraat te Haamslede op rijpaarden uitgerust met zadel stijgbeugels en een hoofdstel met dubbele teugels. Van links naar rechts: B.T. de Vrieze. J.C. Boot en geheel rechts, ook met zwarte rijpel, N.A. Dambruin. Op de ongezadelde boerenpaarden J. Kuyken P.C. Kooman. (collectie W.P. de VriezeHaamstede) Na "de ramp" is de Haamsteedse strao verplaatst naar de laatste zaterdag voor vastenavond. Dit kwam doordat de dorpsbewoners geen "vrije dag" meer kregen voor dit folkloristische gebruik. De "Harmonie" ontbrak, evenals de deelnemers. Om de traditie toch te laten voortleven is toen deze concessie gedaan. Ook Renesse is enige jaren later overstag gegaan. Het tijdstip van de strao in Renesse, één week voor Haamstede, is gebleven. Momenteel is de straoverdeling voor de dorpen waar deze wordt gevierd meestal als volgt: - Haamstede: laatste zaterdag voor vastenavond - Renesse: de week daarvoor - Noordwelle: de laatste zaterdag in februari, tenzij de Haamsteedse strao op deze datum valt, dan wordt uitgeweken naar een latere datum - Ellemeet: de eerste zaterdag in maart - Scharendijke: de tweede zaterdag in maart en - Serooskerke: de derde zaterdag in maart. De hedendaagse strao Ieder straovierend dorp heeft concessies gedaan. Zo wordt vrijwel niet meer ongezadeld op slechts een kleedje gereden. De witte broek is nauwelijks meer in gebruik. De paarden, vroeger voornamelijk afkomstig uit de landbouw, hebben plaats gemaakt voor het lichter gebouwde recreatiepaard. De ruiters zijn lang niet 38

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1993 | | pagina 40