bouwer Olof Hammarberg een geheel nieuw instrument in de bestaande kas. In de Rooms-Katholieke Kerk te Zierikzee werd nadat eerst een huisorgel in de kerk dienst had gedaan in 1798 een orgel aangekocht, dat afkomstig was uit Belgisch Brabant en vermoedelijk in 1708 werd vervaardigd. Wegens aanschaf van een nieuw instrument werd dit orgel in 1868 verkocht aan de Hervormde gemeente te 's-Heer Arendskerke. In het kerkgebouw van deze gemeente staat het thans nog, zij het in sterk gewijzigde vorm. Een laatste instrument, eigenlijk al uit de overgangstijd, naar de romantiek, is het orgel van de Gereformeerde Gemeente in Nederland te Nieuwerkerk. Het werd in 1837 gebouwd voor de Hervormde Kerk te Sassenheim. Het instrument kwam in de jaren 20 eerst terecht in de kerk van de Gereformeerde Gemeente te 's-Gravenpolder. Helaas werd het na 1945 vrij ingrijpend gewijzigd. In deze staat kwam het in 1967 naar Nieuwerkerk. 4. Romantiek In de Nieuwe Kerk te Zierikzee, die in 1845 gereedkwam na de afbraak van de door brand verwoeste middeleeuwse Sint Lievensmonsterkerk, werd in 1848 een groot orgel in gebruik genomen, gebouwd door de Rotterdamse orgelbouwers Kam en Van der Meulen. Het instrument toont qua klankbeeld grote gelijkenis met het grotere instrument, dat dezelfde makers in 1859 bouwden voor de Grote Kerk te Dordrecht. Noordwelle, Hervormde Kerk. Hel in '1868gebouwde Flaes-orgel. tol 1966 op de oorspronkelijke plaats boven de kansel (foto collectie Rijksdienst voor de Monumentenzorg, Zeist 49

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1993 | | pagina 51