Het Zierikzeese instrument, dat na de sluiting van de kerk voor de eredienst in '1971 sterk heeft geleden onder de verwaarlozing van het lange tijd niet in gebruik zijnde gebouw, zal een grondige restauratie ondergaan welke in 1994 zal zijn voltooid. Zowel in de Hervormde Kerk van Noordwelle als in die van Zonneraaire heeft de Amsterdamse orgelbouwer Flaes een orgel gebouwd. Deze instrumenten dateren van 1863 resp. 1871. Zierikzee. Gas/huiskerk. Het monu mentale Van Dam-i n-gel uil 1887; thans in Hoogerheide (foto Rijksdienst voor de zorg, Zeisl) Vooral het orgel van Zonnemaire is belangwekkend, omdat het zich nog volledig in de oorspronkelijke staat bevindt, maar het is wel hard aan restauratie toe. Plannen daarvoor kunnen hopelijk binnen afzienbare tijd worden ontwikkeld en uitgevoerd nu dit instrument: (samen met dat van Noordwelle en van Renesse) in 1991 tot monument is verklaard. Voor de Gasthuiskerk werd in '1887 een monumentaal orgel gebouwd door de Friese orgelbouwer Van Dam. Dit instrument moest helaas wijken voor de ver nieuwingsdrift na de watersnoodramp van '1953 (was het Rampenfonds niet wat al te vrijgevig met het beschikbaar stellen van gelden voor herstel en ver nieuwing?). Het is niet duidelijk om welke redenen dit orgel indertijd is afge dankt, maar waarschijnlijk paste het klankbeeld van dit indrukwekkende instru ment niet in dat wat in de jaren 50 als maatgevend werd beschouwd. Gelukkig bestaat: dit orgel nu nog steeds, want het bevindt zich, na eerst nog in Boxtel te hebben gestaan, sinds 1979 in de Rooms-Katholieke Kerk te Hoogerheide en ver keert thans in een prima staat:. In de Hervormde Kerk van Noordgouwe werd in 1926 een orgel geplaatst dat in 1871 door de hierboven al genoemde P. van Dam werd gebouwd voor de Gereformeerde Oosterkerk te Harlingen. Wegens de reeds vóór de waters noodramp van 1953 geplande restauratie van de kerk werd het orgel in '1952 gedemonteerd en opgeslagen bij een orgelbouwer in Utrecht. Nadat de kerkrestauratie jaren later was voltooid bleek het pijpwerk van het 50

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1993 | | pagina 52