Zierikzee, Christelijke Ge reformeerde Kerk. Hel belangwekkende Van Vulpen-orgel uit 1957. sinds 1969 in de huidige kerk (foto N. A. Meijer) Voor de luisteraar is daarvan het best te merken de meer zangerige en volle maar toch ook heldere en levendige klank met een grotere draagkracht. Een fraai voorbeeld van hedendaagse orgelbouw is het door Fama en Raadgever gebouwde instrument van de Hervormde Kerk te Kerkwerve (1987). Andere recente orgels zijn twee instrumenten in Haamstede, het orgel in de Christelijke Gereformeerde Kerk uit 1987, dat voor deze bescheiden kerk nogal buiten pro portie is uitgevallen en voorts het orgel in de Hervormde Kerk uit 1988, dat helaas voor dit monumentale kerkgebouw niet van overtuigende kwaliteit is en geplaatst werd in de niet bijster interessante kas uit 1920 van Dekker. Toekomst Wat valt er voor de naaste toekomst op het gebied van kerkorgels op Schouwen- Duiveland te verwachten? De Gereformeerde Kerk te Brouwershaven heelt beslo ten dit jaar het huidige instrument uit 1920 (afkomstig van de voormalige Gereformeerde Kerk van Zonnemaire) te vervangen door een nieuw orgel. Ook in de Christelijke Gereformeerde Kerk te Kerkwerve bestaan plannen om het van weinig belang zijnde instrument uit 1967 te vervangen. In de Hervormde Kerk te Sirjansland blijkt het nog betrekkelijk recente (1962) Scandinavische orgel te klein voor de sindsdien belangrijk vergrote kerk en zoekt men naar een groter instru ment. Verdere nieuwbouwplannen zijn mij niet bekend. Op het gebied van restauraties van historische orgels moet genoemd worden het grote orgel van de Nieuwe Kerk, tot de restauratie waarvan de Stichting Oude Zeeuwse Kerken in 1991 besloot en welke eind 1994 zal worden afgerond. De eerste fase van dit project, inhoudende het herstel van de kas en de grote 54

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1993 | | pagina 56