Haamstede. Christelijke Gereformeerde Kerk. Het Nrjsse-orgel uit 1987 (foto J. Krakeel) frontpijpen. is inmiddels uitgevoerd. Voorts behoeft het nog geheel in oorspron kelijke staat verkerende orgel van de Hervormde Kerk te Zonnemaire een grondi ge restauratie. Ook de in 1985/86 uitgevoerde restauratie van het orgel van Renesse zou verder voltooid moeten worden om het oorspronkelijke karakter van dit instrument weer terug te krijgen. Voor het orgel van de Gereformeerde Kerk van Haamstede bestaan plannen om het uit 1969 daterende instrument opnieuw te intoneren en uit te breiden. De opknapbeurt in 1990 van het uit 1958 daterende orgel van de Hervormde Kerk te Nieuwerkerk leert, dat met een zorgvuldige herintonatie dit soort "scherpe" orgels uit de jaren '50 en '60 van deze eeuw aanmerkelijk aangenamer kunnen gaan klinken. Het grote gevaar hierbij is natuurlijk, dat wij thans dezelfde fout maken als die wij onze voorouders verwijten, namelijk dat het oorspronkelijke karakter van orgels, maar dan nu uit de periode 1950-1970, worclt aangetast door dat we de klank aanpassen aan wat we nu mooi vinden. Dit illustreert dan ook dat het voor het verrichten van dit soort werkzaamheden een gebiedende eis is, dat hier steeds goede deskundigheid bij wordt gehaald (bijvoorbeeld de Orgelcommissie van de Nederlandse Hervormde Kerk) en dat een kerkbestuur niet aan de eerste de beste orgelbouwer opdracht geeft om aan zo'n kostbaar instrument te gaan knutselen. Wanneer men bijvoorbeeld het uit 1968 daterende orgel van Dreischor hoort moet gevreesd worden, dat de afgelo pen jaren aan dit orgel op onoordeelkundige wijze werkzaamheden zijn uitge voerd die het instrument geen goed hebben gedaan. 55

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1993 | | pagina 57