schepen een loods aan boorcl hadden gekregen voer men de rivier op, richting de haven van de Portugese hoofdstad. Op 2 december liet men daar het anker val len. Modal van het fregat "de Tijdverdrijf7 766. Marineschip met een bewapening van 22 stukken, ver vaardigd door Bonifacius Can J 740-1804). Het model bevindt zich in bet Maritiem Museum te Zierikzee, (Bureau Musea Gemeente Zierikzee). De schepen waren nog slechts kort in Lissabon of het noodlot sloeg toe. Een Portugese "Brasilsvaarcler" voer zo dicht voor de 'Zierikzee' langs, dat de boeg spriet in het want van de Portugees verstrikt raakte. Hierdoor botsten de schepen met een klap op elkaar en van het Zeeuwse schip werden het galjoen en het schegbeeld zwaar beschadigd, de bakboordreling brak voor een groot deel af en ook de blinde ra had zwaar te lijden. De timmerlieden van het eskader gingen meteen aan het werk om de schade te repareren. Het noodlot was echter nog niet klaar met de 'Zierikzee'. De reparatie was bijna voltooid toen een Engels oorlogs fregat vlak bij het Zeeuwse schip voor anker ging. Weer ging dit niet probleem loos: de schepen kwamen met elkaar in botsing. Dit keer viel de schade echter mee. Enkele dagen daarna zette het eskader zeil en zakte het de Taag af. Op 24 januari 1772 bereikte men open zee en werd er koers gezet naar het Engelse Portsmouth. Ongeveer twee weken later bereikten de schepen de Engelse kust. Toen kort daarna een loodsboot langszij kwam, bleken er slechts voor drie van de vier sche pen loodsen aan boord te zijn. De 'Zierikzee' viste achter het net, maar door de

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1993 | | pagina 70