Het opperbevel claar had inmiddels op aandrang van schout-bij-nacht Van Kinsbergen besloten om een klein eskader oorlogsschepen uit te sturen om oost- indiëvaarders op te halen die in de Noorse havenstad Bergen beschutting hadden gezocht. Tevens zouden de schepen een konvooi koopvaarders afkomstig uit de Oostzee en liggend in de Deense havenstad Helsingor terug naar het vaderland moeten begeleiden. Op 10 oktober 1782 voer het smaldeel onder bevel van Van Kinsbergen uit. Inclusief de 'Zierikzee', dat zich in volle zee bij het eskader aan sloot, bestond het uit vijf linieschepen en een fregat. Door het late jaargetijde, het was het seizoen van de najaarsstormen, zou het echter een ramptocht worden. Op 19 oktober kapseisde in een vliegende storm het splinternieuwe linie-schip 'Unie', alle 450 manschappen kwamen om. Ook de andere schepen raakten meer of minder beschadigd zodat het eskader kort daarna gedwongen was terug te keren naar Texel4". De 'Zierikzee'. zwaar beschadigd door het stormweer en slechts door pompen drijvende gehouden, was echter ver van het eskader afge dwaald en Haringman besloot daarom naar het nabije Helsingor te zeilen om de schade te repareren en zo mogelijk het Oostzeekonvooi op te halen. Eind oktober, nadat de schade provisorisch was hersteld, ving de 'Zierikzee' samen met de koopvaarders de thuisreis aan. In de nacht van 1 op 2 november, de schepen hadden net de noordpunt van Jutland gerond, verslechterde het weer snel en stak de zoveelste najaarsstorm van het seizoen op. Door de hevige storm wind naar de kust gedreven kon de 'Zierikzee' het noodlot niet meer ontlopen en het schip strandde ten zuidwesten van het plaatsje Skagen op de kust van Denemarken. Binnen korte tijd werd het door de wind en de golven aan stukken geslagen. Vijfentwintig bemanningsleden kwamen om. De anderen konden met sloepen en wrakhout én met hulp vanaf de wal worden gered31. Kaart van bet noordelijk deel van Jutland chor Johannes van Keulen. De plek waar de 'Zierikzee strandde is aangegeven met een X'. I it: Nieuwe Clroote lichtende Zee-J'akkel (Amsterdam 1782). Rijksmuseum Nederlands Scheepvaartmuseum. Amsterdam 70

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1993 | | pagina 72