Houten ijsbergen op bet Maïsveld in Petersburg die ook door Van der Harten zijn beklommen (Geaquarelleerde litho van K. P. Beggrotv. 1823) Engelsche en Pruissiscbe troupen op de grenzen van Belgiën", wat natuurlijk zag op de slag bij Waterloo (18 juni 1815). Gerede aanleiding voor Petersburg twee dagen later het geschut over de stad te laten bulderen. Waar Schlüssers buiten precies in de stad gelegen was is niet helemaal duidelijk, maar in ieder geval niet ver van het Krestovski-ostrov of Kruiseiland. Door de vele vertakkingen van de Grote en Kleine Newa telde Petersburg nog verscheide ne eilanden meer, zoals het Kamenoi-ostrov (Steeneiland). Op die eilandjes lagen de buitenverblijven van de aristocratie. Van der Harten heeft er zijn ogen op uit gekeken. "Ging om half 10 over op Christ hof ski, daarna, op Camniostrhof ook een eiland. Alles wat ik hier zag ter neder zetten is niet mogelijk. Nimmer kan men iets schoonder vinden dan de omstreken van Petersburg door de pragtige paleizen en buitens en ival nog meer veraangenaamd voor ieder is dal men overal in de tui nen, wandelbosschen etc. kan ingaan Waar men ook langs de Newa wandelde, steeds tuimelde men van de ene verba zing in de andere. "Aan iveerszij ziet men de korist der bouwing met de natuur wedijveren. Op de Newa ziel men den stroom bezaaid van fraaije sloupjes. Alle vermaken vind. men er ook, onder andere nagemaakte ijsbergen, van hout, waar men met een snelheid aan een pijl gelijk van afrijdt op een. klein gemakkelijk dros- ki met 8 wieltjes voorzien. Dit zijn twee tegen elkander schuins gemaakte hoog- tens. Wanneer men van den eenen afrijdt komt men lot aan den anderen en klimt er weder van agteren op. Ik reed ook en vind dit zeer amuzand". 78

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1993 | | pagina 80