Verdere beziensivaardigbeden in Petersburg Minder prettig was het feit dat de permissie om te mogen laden zo lang uit bleef. Voor wat de tarwe betrof kwam dat eerst op 25 juli rond. Negen dagen is daar alle dag om gelopen geweest". Daar stond tegenover dat het in Petersburg niet zo moeilijk was om de tijd te doelen. Zoveel was er overal te zien. Of dat nu cle Publieke Guarden was, de Vogelenmarkt of de Kunstkamer. 'Alle gediertens vind men hierzoo wel uit 't water als te land. Ook menschen uit de koudere en wilde streken met hunne wapenen en dragt, zoo als zij levend gevangen zijn. Dan nog wat tot de vroed en geneeskunde betreft. Verschelde kinderen met twee hoofden, twee aan eikanderen gegroeide, een geheel met haar begroeid, misgeboorten van allerlei groote, zelfs zoo klein als een lid van een vinger". 's Avonds werden Comedies bezocht, de Duitse dan wel de Russische. Overdag bezienswaardigheden als de Foiteres of Vesting, midden in de Newa op een klein eilandje gelegen. Die had een zeer fraai kerkje, waarin "de geheele gekroon de keizerlijke russische famielje" begraven lag. Al hun namen zijn door Van dei- Harten vastgehouden. Op één na clan, "de agtste kon ik niet begrijpen wat de kaerel zeide". En dan de Hermitage met al zijn kunstschatten. "Liep 3uur rond om te bezien maar moest toen uitscheiden, niet alleen van vermoeidheid, maar om dat de oogen zoo schemerde dat ik haast- niets meer zag en zeer deeden. Men ziet er bril/anten en diamanten van een marbel of kn ikker groote, verschelde zeer groote paerlen kunstig bewerkt. Onder anderen een die men zegt de 3e van de waereld is. Heeft omtrend de groote van een eij van een klein krielhoentje. Veele stukken van Rubbens en Van Dijk en andere Nederduitsche schilders zijn hier". Aankomst van twee Perzische olifanten in St. Petersburg in 1815. door Van der Harten in zijn eerste reisverhaal beschreven (Aquarel van P. B. Saltykov1816). 79

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1993 | | pagina 81