Een heel bijzondere attractie was er op 31 juli te zien, de aankomst van twee oli fanten uit Perzië. Ook die gebeurtenis is door Van der Harten in zijn reisverslag vastgelegd. Een passage die het zeker verdient in extenso overgenomen te wor den. Al was het maar om de huidige staf van het Etnografisch Museum in Petersburg de nodige aanvullende gegevens te verstrekken voor een adequate beschrijving van de aquarel die P.B. Saltykov daar in 1816 van gemaakt heeft. Bij de grote tentoonstelling S't. Petersburg urn 1800in 1990 gehouden in de Villa Hügel te Essen, is dat namelijk niet helemaal correct gebeurd "1Maandag 3'J Ju/ij. Goed weder. Daar ik gehoord had 2 Elephanten uit Persien aangekomen warenzijnde een present aan den russen Keizer, reed er heen om ze te zien maar de Perzianen hadden order geen mensch, wie hij ook waar, er bij te laten. Den kleinsten van de twee kreeg ik tog te zien door een openslaande raam. Over 't jaar hebben, zij en route geweest Uitstapjes in de omgeving van de stad Ook de omgeving van Petersburg heeft Van der Harten verkend. Zo op zondag 1.6 juli Perconlaij, elf wersten (1066,78 m.) van de stad gelegen. Daar had een broer van Schlüsser een zomerverblijf. Dit tochtje werd gemaakt in gezelschap van een landgenoot, "den jongen heer Bartling, een Hollander op 7 kantoor bij Schlüsser Co". Daar bleken zich trouwens nog veel meer Nederlanders te bevinden. In volle vaart wercl \s avonds laat weer naar het buiten van Schlüsser teruggereden. "Nimmer heb ik nog zoo gereden als dezen voerman deed, de paar den vlogen van 't begin tot dat hij ophield". Op 2 augustus was het de beurt aan Strelna, 26 wersten van Petersburg verwij derd, waar het paleis van een van de broers van de keizer werd bezichtigd, met Da grote cascade met Samson fontein in de tuinen van Pelershof (Geaquarelleerde kopergravure van V. Ceskij1805-1806). 80

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1993 | | pagina 82