krap Zijn aanbevelingsbrief, berustend in het archief van het Ministerie van Buitenlandse Zaken kwam op het volgende neer. "De heer Van der Harten van Zierikzee, voor zich zelve aanmerkelijk belang hebbende bij hel Huis van Schlüsser Co ie Petersburg, is voornemens zo voor zichzelve als voor de heer W. Cannenburg te Zierikzee, welke laatste voor eene al zeergrote en aanzienlijke som crediteur, naar Petersburg te reizenDaartoe zal hij op het ministerie om een paspoort komen verzoeken. Maar hij wil meer, te weten een persoonlijk onder houd. Meermaals te Sint Petersburg geweest zijnde is het hem niet onbekend dat U daar vroeger als gezant werkzaam bent geweest en daardoor waardevolle inlichtingen over personen en zaken zou kunnen verstrekken. Gezien het 'zeer hoog belang der zaak, met welk een aanzienlijk vermogen gemoeid is", ben ik zo vrij hem bij deze bij U te introduceren. De dag daarop vertrok Van der Harten met de diligence naar Den Haag, waar hij zich zowat om het uur naar het ministerie begaf en tenslotte een aanbevelings brief voor de Nederlandse ambassadeur in Sint Petersburg, J.D.B.A. baron van Heeckeren, in handen wist te krijgen Ogenblikkelijk werd toen doorgereden naar Amsterdam, waar hij tegen tienen aan kwam in het logement "De Zwaan". Daar werden weer andere personen benaderd, zoals J. de Burlett, die thuis was in de wereld der Russische obligaties en J.C. de Brunet, Russisch consul-generaal in Amsterdam Ene Hoijack deed hem veel plezier "met eenigszinls een reiswij zer te schrijven en aanbevelings brieven te geven, zoo als nog veele van anderen ontving, bedragende te zomen voor Hamburg 3. Berlin 3, Koningsbergen 2 Memel 2, Libau 1, Riga 1 en Petersburg, een zak vol". Gezicht op de Jungfernsticb te Hamburg (Kopergravure van J. Wotf 1806) 83

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1993 | | pagina 85