augustus. "Schreef na Amsterdam om een paar scheepjes, ieder van 50 lasten, om dit te komen halen. Deeze eerste proef met hem hoope gelukkig moge zijn". De 11de mei kocht Van der Harten zelf voor Cannenburg geelhout in, a raison van 24 roebels, te leveren op acht maanden. "Een weinig bekende goedkope prijs. Deselve prijs wierd daar voor door een ander Hu is op vijf maanden geboden Een poed is een Russische gewichtseenheid, goed voor 16,38 kg. Granen en dergelij ke werden gemeten in tzetwerds, die per handelsstad in omvang varieerden, maar waarvan cle Petersburgse de meest gangbare en officiële van het Russische rijk was1S. In het bemachtigen van de meekrap was intussen al een veelvoud van tijd gaan zitten en nog altijd was die zaak niet rond. Op 7 mei begaf Van der Harten zich voor de zoveelste maal naar Stieglitz en Clement. Na lang soebatten werd cle koop eindelijk gesloten. "Alle krappen op acht maanden lijd, fijne krappen tol Rs. 33'A onberoofde tol 25'A en gemeene tot 18'A. Een zwaare steen viel mij van het hart toen wij elkander wederzeids het accoord door een handslag verzegelde". "Veel ge moeder reed ik nu om half elf naar een groote rem die den Keizer over zijne garde hield op hel Marsplein bij den zomertuin. De toevloed der aan- schouwers was verbazend. Groote 30.000 man stonden op dit veld gerangeeri. Tegen 12 uur kwam den Keizer te paard, agter hem reed. zijn broeder Michael en dan alle grooten des rijks met veele Ambassadeurs, als meede den Turksen gezand, prachtig in 't rood en stijf van 't goud op een moedig ros. Tegen dal Zijne Majesteit alle de regimenten had. geinspecleerd kwam de Keizerin in een prachtige calais met haar zuster, echtgenoote van Michael, en plaatste zich voor 't front. Toen leg den veel grooten hun hof bij haar af maar vooral den Turksen gezant sprak veel en lang met haar". Zelf was Van der Harten al eerder het genoegen te beurt gevallen een Turkse ge zant te mogen aanhoren. Of dat Halil Pacha is geweest of Ned jib Suleyman EffencU is niet duidelijk. Beiden waren op dat moment in Petersburg op bezoek "Zints ik. bij Stieglitz was kwam er een der Ambassade Turken aldaar. Hij sprak superbe de Fransche taal en was een regie praat er. Verhaalde dal de Europesche zeeden de snelste vorderingen in zijn land maakte. Dal men zelfs reeds de vrouwen bij de meeste in gezelschap iiet komen, als anderszints nimmer gebeurd was. Ook reeds partbijen als bals etc gaf Ten slotte daar bij voegende: wie had slegts over 50 jaren maar terug in geheel Turkijen het in de gedaglen durven nee- men dat den Sultan zijne favorite in den Harem zoude laten verlossen van t wee christene Doctoren, zoo als nu gebeurd is van een Engelschman en Griek". Een onvolledig slotakkoord Op 8 mei liet Van der Harten Cannenburg weten dat het hem "na onuitsprekelijk veel moeite gelukt was een einde aan de zaak te maken". Wel moesten de goede ren nog feitelijk worden uitgeleverd. Dat gebeurde pas een week later, op 15 mei. Bevond alles in orden, zoo dat de levering tans geëindigd, is. Twee vaten zijn er zwaar beschadigd, ieder circa 2 poed, waar van de oorzaak, reeds bij ons of in 't schip moet gekoomen zijn, daar zij tusschen de andere in een goed. pakhuis stondenNiets stond een spoedige terugkeer naar huis nu nog in de weg. Toch is dat nog even aangelopen, maar hoe lang precies zal wel altijd gissen blijven. Van het tweede reisverslag is namelijk een groot gedeelte verloren gegaan. Een volledige maand maar liefst, van 20 mei tot 19 juni. Mogelijk dat het vertrek op 9 of 10 juni heeft plaatsgevonden. Die dagen zijn in 90

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1993 | | pagina 92