Journael vant jaer 1612 Anno '1612, den 30en novemb. ende den len december N. sterck en geweldich datter sommighe schepen van vergaen sijn. den 4en decemb. N.W. soeten wint. den 5en S.t.W. reghen. den 6en S.t.W. sterckachtich, reghen. den 7en S.t.W. middelmatich, reghen. den Sen S.W. sterckachtich. den 9en S.t.W. den lOen en lien S.W. reghenachtig. den .12 en den 13en den l4en den 15 en den l6en den 17en den 18en den 19en den 20en den 2len den 22en den 23en den 24en den 25en den 26en den 27en den 28en den 29en den 30en den 3len den len den 2en den 3en Z.W. regen N.O. kautachtig. N.O. na noen O. kaut. O.T.N, den eersten vorst van den winter. O.T.Z. en Z.t.O koudt snachs vorst en rijp. S.T.O. snachs vorst, rijp, mist. S.W. vorst, tsavons reghen. mist S.W. S.W. niet kaudt. S.W. middelmatich. W. reghen tot die noene. S.t.W. midd. tsav. sterck. reghen. S.W. fray weer. tsav. sterke wint en reghen. S.W. sterck. S.t.W. midd. donckerach. warm. S.W. sterck, reghen. S.W. heel sterck, smergens ten IIV2 uren haghel een ooghenblick W.t.N. van de middernacht tot den .10 uren storm, reghen. W. groote storm van smergens tot 9en, naniiddach buyen en witte wolken en weynighe. S.W. heel sterck, reghen ten lOen. W. sterkach. passelinck weder. Jannuarij an(n)o 1613- W.t.S. sterck, heel sterck met geweldiche buyen reghen, tsavons sterck, buyen. jann. (doorgehaald: W.t.N.) geweldighe stormen en buyen den heelen nacht S.W., snoens W., savons N.W. tusschen tijden wat stilte, reghen. sterkachtiche wint W.t.N. snoens W.t.S., kautachtig, regen tsavons en sterckachtige wint. De zachte winter van 1612-1613 volgde op een eveneens zachte herfst. Op de laatste dag van novem ber en de eerste van december woedt een zware storm: de eerste van een reeks van zware stormen die veel schade veroorzaken. Tot even voor Kerstmis is het erg zacht. Van 6 lol 8 december is het opnieuw onstuimig. Op de 14e meldt Beeckman de eerste vorst en het blijft koud tot de 17e. Op 28-29 december en 2 januari opnieuw (west tol noordwester) stormen. Enorm is de schade als gevolg van het zware weer dal tot ver in januari voortduu rt. Huizen, kerken, dijken, havens en schepen hebben keer na keer zwaar te lijden. In Wissingen lopen muren en bolwerken grote schade op. Hel reeds verlaten dorp Borrendamme bij Zierikzee gaat ten onder. Er vergaan zoveel schepen dal op Texel en omstreken "wel 1200 lijkenaanspoelen. Een vrijbuiter met 22 zeerovers hopt brutaalweg Vee're binnen, maar ze wor den te Middelburg opgehangen onder het motto Die tol hanghen gebooren is en sal niet verdrencken!" (Ontleend aan Buisman, 199-1) 8

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1994 | | pagina 10