Woudricbem: 'Vlak onder zulder 'Dikke Toren, vonde m'n een onderkommen'. (Coll. J. van Loo, Zierikzee) verbeelding was 't dae aoltie goed weer. 't Stadje an d'Oösterschelde kreeg een nieuwe demensie vö m'n. 'k Zag aolles zö duudeluk, da'k een plattegrond van de stad uut m'n óót gieng tekene. Toe 't klaer was, leek 'n precies te kloppen. In de lente naeme de gevechtsandeliengen wat af in veruuscle m'n wi van durp nae durp, ma noe in d' omgekeerde richtieng. Op fuuf meië vuufinveerteg waere m'n net in Veen, toe m'n van de kapetulaosie öórde. M'n liepe mé aol de ménsen uut durp nae 't gemeentuus om volksliedjes te ziengen. M'n waere nog ma net begonne, toe d'r een kröö fannetieke moffen om de bocht van de weg kwaeme, m'n wiere mé geweerschoten uut mekaore gejööge. Ma m'n waere toch vrie in gienge d'r an dienke om trug naer uus te gaen. M'n vaoder gieng achtermekaore de Maas over om bie opa in opoe te gae kie ken, die in Berlicum geëvacuêêrd waere. Ma die waere a op merote naer uus, ze kwaeme nie vérder dan Bergen op Zoom, omda Noord Zeeland nog nie vriege- geve was. Vlakbie de schole wae ze ondergebracht waere geweest was een V-êên nae benêê gestuukt, ze waere d'r gelukkeg êêluuds vanaf gekomme. Toe m'n vaoder wi trug in Wijk was, kreeg'n saeme mé een paer andere Zierikzêêënaers 't vö mekaore om een boot te regelen vö de trugreis nae Zierikzêêe. M'n opoe van moeders kant, die van 't Rooie Durp, die most in die zou êêst trug nae Rotterdam. Oewel 'k nog ma vuuftiene was most'k zurrege da ze veilig in Rotterdam kwam. De Bossche boot voer wi ma m'n moste d'r vö zurrege da m'n s'aevens vöö tiene in Rotterdam Zuud waere. Ma da gieng nie deu, even nae tiene slofte m'n 't 109

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1994 | | pagina 111