van een "tjokvolle kerk" en van "de schare die niemand tellen kan". Het goede humeur van cle kerkeraad verdween geregeld in de herfst- en wintermaanden. Dominee L. Boer hekelde regelmatig de lage opkomst onder de Haamsteedse kerkleden. "Wat zijn er velen die in hun kerkgang slap en zeer onregelmatig zijn". De sprong naar Schouwen, 1965-1972 Door de openstelling van de Grevelingendam in april 1965 kwam er een einde aan het "eiland Schouwen-Duiveland". In december van dat jaar kwam zelfs een tweede verbinding (Zeelandbrug) tot stand. Zes jaar later werd tenslotte het Brouwershavense gat afgedamd. De uitvoering van de Deltawerken heeft in de eerste plaats bijgedragen aan de vestiging van industrieën in Zeeland. Dit proces kwam hoofdzakelijk tot stand door de gunstige economische conjunctuur en het feit dat Zeeland was aange wezen tot ontwikkelingskern. Door vestiging van bedrijven nam de industriële Een opname van het strand "de Puntbij Renesse, omstreeks '1960. (Coll. Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland, Zierikzee) arbeid toe. De bevolking groeide daardoor tussen I960 en 1970 met ruim 9 Op Schouwen waren de oeververbindingen, zeker op de korte termijn, veel meer bepalend. Eind jaren '60 vestigden zich een aantal industrieën. Het aantal arbei ders dat werkzaam was in de industriesector nam tussen 1965 en 1975 toe van 20,3 tot 29,4 De dienstensector nam, ondermeer als gevolg van het toerisme eveneens toe met 7 De werkgelegenheid in cle landbouw halveerde, maar lag met 15 nog altijd boven het landelijk gemiddelde (6,4 Door de verbeterde omstandigheden en de toegenomen mobiliteit werd migratie voorkomen. Pendelarbeid werd een nieuw begrip. Veel stedelingen uit de Randstad zagen 121

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1994 | | pagina 123