Gezellige clmkie in I960 op camping International in Ilenesse. (Coll. SlreekaKchivariact! Schouwen-Duiveland en Sint Philipslctnd. Zierikzee) sein gegeven voor diverse recreatieonderzoeken. Door het gedrags- en behoefte patroon van de recreant in kaart te brengen en aandacht te besteden aan markt onderzoek en marktbeweging hoopte de provincie grip te krijgen op de toeris tische ontwikkeling. Met de totstandkoming van de eerste recreatienota in 1972 werd duidelijk een fase afgesloten, waarin een eerste aanzet werd gegeven het beleid meer structuur te geven. Om de diverse instanties zo goed mogelijk op elkaar af te stemmen werd in het plan geopperd om (gemeentelijke) samenwer- kingscommissies samen te stellen, die gecoördineerd zouden moeten worden door de provinciale overheid. Concluderend, kan gesteld worden dat de nota een uitgangspunt vormde voor het beleid in de jaren '70. De gemeente Westerschouwen zag eveneens in dat een toekomstvisie absolute noodzaak was geworden. In '1968 wercl in samenwerking met de overige gemeentebesturen op Schou wen-Du iveland een ontwikkelingsschets opgesteld. Hierin kwamen zeer duidelijk de knelpunten van de recreatie naar voren. Naast ontoereikende ontsluitingswegen, werden het tekort aan parkeerterreinen, restau rants en een deugdelijke riolering als een probleem ervaren. Na veel touwtrek ken werd met financiële steun van het rijk eind '1972 gestart met de aanleg van de peperdure '12 miljoen) riolering. Op '1 januari '1972 werd bovendien een toeristenbelasting ingevoerd. Ook de WV's gingen hun organisatie professionaliseren. Vanaf '1965 werden steeds meer vergaderingen gezamenlijk belegd. In augustus 1968 kwam zelfs een streek-VW, waarin alle WV's op Schouwen-Duivelancl zitting hadden, tot stand. Met deze samenwerkingsvorm was Schouwen de overige gewesten duidelijk voor. De kerken prezen in deze fase de komst van de oeververbindingen en stonden open voor eventuele maatschappelijke vernieuwingen. Afzijdigheid werd door dominee F. Don van de Hervormde Kerk van Burgh sterk ontraden. "Het gevolg zou zijn een verschraalde kerk, die geneigd is tot isolement van een nieuwe, 123

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1994 | | pagina 125