uitzondering toegestaan. Van de Perre verrichtte zijn waarnemingen met heel goede instrumenten in Middelburg van 1780 tot 1788. Door de hoogwaardige kwaliteit van het instrumentarium en de uitgebreide documentatie zijn de meet gegevens van grote waarde voor klimaatonderzoek. Gedurende de zomermaan den verbleef hij in zijn kasteel Westhove op Walcheren, waar hij ook instru menten had opgesteld. Van de Perre stond ook "aan de wieg" van de beroemde meteoroloog Buys Ballot, de oprichter van het KNMI. Aan het natuurkundig genootschap dat Van de Pene had opgericht werd deelgenomen door Ds. C.H.D. Ballot, predikant en professor in de wijsbegeerte en proefondervindelijke natuurkunde aan de Illustere School van Middelburg. Hij was de grootvader van de meteoroloog Christophorus Henricus Diedericus Buys Ballot ('Buys' was aan de naam toe gevoegd) en had dus dezelfde voorletters. De meteoroloog Buys Ballot is in 1817 geboren in het Zeeuwse Kloetinge, waar zijn vader evenals zijn grootvader domi nee was. De jonge Buys Ballot bleef echter niet lang in Zeeland, want toen hij drie was verhuisde het gezin naar Brakel en op zeventienjarige leeftijd liet hij zich inschrijven aan de faculteit der letteren in Utrecht. Jean-Paul Alban Vicomte de Vitte neuve-Bargemout Het Streekarchivariaat Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland verwierf eind 1993 een collectie manuscripten van Jean-Paul Alban Vicomte de Villeneuve- Bargemont. Hij was in 1811 en 1812 sous-prefect in Zierikzee, waar hij in opdracht van Napoleon de franse taal en cultuur verspreidde en aan de Zeeuwen oplegde. Ook het weer had duidelijk zijn interesse. Hij begint zijn hoofdstuk "Météorologie" met een inleiding over het klimaat in Zeeland, dat sterk bepaald wordt door de Noordzee. Vervolgens geeft hij van maand tot maand een alge meen overzicht van het weer met allerlei details over onweer, mist, regen en wind. Hij vermeldt ook enkele standen van de thermometer (met natuurlijk de vooral in Frankrijk gebruikte schaal van Réamur), maar geen dagelijkse gegevens. Toevallig was 1811, het jaar waarvan zijn weergegevens zijn gevonden, een heel bijzonder jaar. Na een koude januari volgde al in april erg warm weer, teiwijl het in mei, juni en juli zelfs bijzonder warm werd. Alban geeft voor mei een maxi mumtemperatuur van 19 (,R (24 "C) en in juli noteerde hij 24 °R (30 °C), wat voor Zeeland erg hoge waarden zijn. Alban spreekt terecht van "une chaleur extraordi naire. Het komt echter goed overeen met metingen elders in het land en het was overal uitzonderlijk warm. De wijnstok stond in het zuiden van Nederland al op 24 mei 1811 in volle bloei, een maand eerder dan gewoonlijk. Het najaar werd beheerst door hevige stormen en veel regen, maar alles wees er volgens hem op dat de winter van 1812 niet erg koud zou worden. Die "prognose" is inderdaad uitgekomen, maar dat is meer geluk dan wijsheid. De serieuze weersvoorspelling begon pas met meteoroloog Buys Ballot en die moest toen nog geboren wor den Het artikel werd geschreven door Harry Gemis. Aryan van Engelen is mede-auteur voor hel gedeelte over de temperal'uurmetin gen van Joh Baster. Beide auteurs zijn werkzaam bij het Koninklijk Nederlands Meteorologisch Instituut te De Bill. 16

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1994 | | pagina 18