Twee Zierikzeese dichters en hun seizoenverzen Reinier Telle en Adriaan Hoffer in de Groote schrijf almanach door Jeroen Salman Reinier Telle (of Regnerus Vitellus), werd in 1558 of 1559 geboren in Zierikzee. Zijn vader, Iman Reiniersz Telle, was bemiddeld genoeg om hem te kunnen laten studeren in Leiden en hem vervolgens ook nog een aantal universiteiten in Duits land, Frankrijk en Italië te laten bezoeken. In 1604 keerde Reinier terug in zijn geboorteplaats en werd hij tot rector van de Latijnse school benoemd. Waar schijnlijk vanwege zijn 'libertijnse' godsdienstige overtuiging verlaat hij Zierikzee en duikt hij in 1610, waarschijnlijk ambteloos, in Amsterdam op, waar hij begin l6l8 ook is gestorven. Telle vertaalde geografische en theologische werken uit het Latijn, maakte histo rische lofdichten en schreef politiek-godsdienstige poëzie. Hij stond na 1613 vooral bekend als een talentvol remonstrants pamflettist, en hekeldichter. In deze hoedanigheid was hij zelfs een voorbeeld voor Vondel. Zijn politieke geschriften drongen aan op verdraagzaamheid en verzoening. Over Maurits bijvoorbeeld schreef hij nooit vijandig, zelfs niet na de terechtstelling van Oldenbarnevelt in 1619- Op Telle's gedichten in de Groote schrijf almanach heeft alleen Te Winkel in 1883 de aandacht gevestigd. Daarna is dit aspect van zijn dichterschap in de vergetelheid geraakt.1 Aclrianus Hofferus, kopergravure door J. Sarragon. (Coll. Streekarcbivariaat Scbouwen-Duiveland en Sint Pbilipsland. Zierikzee 19

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1994 | | pagina 21