De handtekeningen van de broers Jan en Gilles van IJsse/slejn onder een van de aftekeningen. Rijksarchief in Zeeland. Archief Zeeuwse Rekenkamer B. vrl.inv.nr. 19491 A) vrij goecl vanaf. Zij had 32 oxhoofden wijn gereclameerd. Daarvan werden 29 vaten aangegeven. Daarnaast werd nog een vat gevonden waarvan het deksel of de bodem verdwenen was en een leeg vat. Negen volle vaten rode wijn en een leeg vat werden teruggegeven aan Hendrik Brouwer Cszn. Het was het restant van een partij van oorspronkelijk twaalf vaten. Als we de verklaring van Daniël de Vries geloven dat de Maria Josepbina slechts gestrand was en niet erg bescha digd en bedenken dat de bergers tijd genoeg hadden om alle zware goederen van waarde uil het schip te halen zal het duidelijk zijn dat er tussen 'Dwars in de weg' en Zierikzee wel 'iets' verdwenen moet zijn. De firma Heuser en Curten had vier bossen staal en losse koopwaar aan boord laten brengen. Daarvan werd 2393 kilo geborgen en later nog een partij van 1136 kilo. F. Knops was de eigenaar van twaalf bomen om pompen uit te maken, een pak nootmuskaat, twee vaten gemalen hout, honderd Edamse kazen en een pak specerijen. Aan wal werden gebracht: zeven bomen, de twee vaten gemalen hout en een deel van de kazen. De weduwe Jacobus van Eyndhoven was eigenaresse van allerlei koopwaar, geborgen in een kist, 24 trommeltjes en een vaatje. De kist werd geborgen en bleek poppengoed te bevatten. Ook het vaatje werden geborgen, maar van de trommeltjes werden er slechts acht aangegeven. Francois Blonclel en Zoon had den veertien balen katoen, 275 blokken tin, zes vaatjes met traan, een grote partij kazen, een mandje met verfwaar, raapolie, zeep, stokvis, kandij, Keulse aarde en diverse andere koopwaar aan boord laten brengen. Slechts zes balen katoen wer den gered. Daarentegen waren 238 blokken tin geborgen. Van de kaas werd een onbekend, deel gered. Van de Keulse aarde werd bijna de helft in Zierikzee aan wal gebracht. Ook de verfwaar was gered, maar al het andere was verloren gegaan. De totale kosten, die voor het redden van deze grote partij goederen in rekening werden gebracht, bedroegen het forse bedrag van 1732,80. De firma Louis Andree en Comp. was de eigenaar van een partij grauwe erwten, gort, mosterdzaad, zwartsel, rode aarde, nootmuskaat, kruidnagels, kaneel, zeep 44

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1994 | | pagina 46