Kanter zorgde voor de verzending van de catalogi, vermoedelijk vooral aan colle ga-boekhandelaren en in mindere mate aan geïnteresseerde particulieren. Tegen een beloning van dertig gulden droeg De Kanter ook zorg voor de veiling op 23 maart 1780. Er waren die dag heel wat koopjes te halen. Een groot deel van de boeken ble ken prachtwerken te zijn waaraan de Zierikzeese boekenliefhebbers hun hart konden ophalen. Er was de vierdelige folio-editie van Seba's Cabinet der voor naamste zeldzaamheden der natuur die door A.J. Bliek gekocht werd. Anthonie Jacob Bliek (1745-1812) was koopman in wijnen en werd in 1788 lid van de raad. Zijn opneming in het stedelijk bestuur van Zierikzee had hij vooral te danken aan zijn echtgenote, een dochter uit de patriciërsfamilie De Jonge. Nog mooier was de vijftiendelige De Montfaucon L'antiquité expliquée et representee en figures (Paris 1722). Het werk bevatte bijna 1300 afbeeldingen en kostte in Frankrijk enige honderden ponden. Voor minder dan een twintigste van de waar de werd rentmeester Van IJsselsteijn de gelukkige bezitter. We mogen aannemen dat hij het wrerk niet alleen kocht voor de zeldzame afbeelding van Nehalennia in het eerste deel. Ds. Nicolaas Albert Blaauw (1737-1804) liet zich met de aankoop van twintig goedkopere werken evenmin onbetuigd. Deze was sinds 1774 predikant in Zierikzee. Dat hij een boekenliefhebber was moet algemeen bekend geweest zijn, want toen de ongehuwde Cornelia Maria Bodt op 9 februari 1780 haar testa ment maakte, bestemde zij een waardevolle Bijbelverklaring als legaat voor ds. Blaauw13. In 1781 zou de predikant hertrouwen met Magdalena Jacob van IJsselsteijn, een achternicht van de ons inmiddels bekende rentmeester en diens broer Gillis. De meeste andere kopers kunnen we eveneens thuisbrengen: boekhandelaar Jacobus de Kanter (1717-1783) kocht een groot aantal werken, evenals zijn colle ga Pieter Ozias van den Thoorn (1728-1803), die zijn winkel aan de Poststraat (thans nr. 17) had. Laatstgenoemde kocht in totaal elf boeken, mogelijk in opdracht van een collega of particulier. Een andere koper, Marinus Jan de Jonge (1730-1783), lid van de vroedschap en raad ter admiraliteit in het Noorderkwartier had een grote historische belangstelling en verzamelde alles wat met de geschiedenis van Zierikzee en Zeeland te maken had. Dat zijn belangstel lingssfeer zich nog verder uitstrekte, bewijst de aankoop van Th. Rymers Foedera, convenliones Utterae, et cujuscunque generis acta, publica inter Reges Anglice el alios quosvis imperalories, regesetc... ab anno 1101 ad nostra usque tempora habitata aul traclata, editio tertia in 1745 in Den Haag uitgegeven. Het boek was een uitgave van de verdragen die vanaf 1101 door de Engelse koning afgesloten waren. Hij kreeg de twintig delen in tien foliobanden voor het luttele bedrag van iets meer dan drie pond Vlaams. Over de koper die met de naam Van Damme werd aangeduid weten we weinig. Gelet op het grote aantal boeken dat hij kocht was hij een ons onbekende handelaar. Tot slot verdient de heer Jeneteau' vermelding. Het betreft hier de Franse schoolmeester Jacques Jenoteau die zijn boekenkast voor een gering bedrag vulde met Du Tertres Histoire géné rale des Antilies, habiluées par les Frangois uitgegeven te Parijs in vier kwartode len. 48

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1994 | | pagina 50