speelden ze een rol. Hun boerderij Tusschenbeiden zal dan ook geen doorsnee- bedrijf zijn geweest. Op de Landhuishoudkundige Congressen die door vader en zoon Van der Have werden bezocht, werd vaak gesproken over de allernieuwste technieken en landbouwsystemen. Ongetwijfeld zullen ze één en ander op hun boerderij hebben uitgeprobeerd, vaak nog voordat hun minder fortuinlijke buren hiertoe overgingen. Toch kan het voor een historicus nuttig zijn om een dergelijk bedrijf nader te analyseren. De Van der Have's werden immers met dezelfde omstandigheden geconfronteerd als alle andere boeren uit Ouwerkerk, en, al bedachten zij dan wellicht als één van de eersten een bepaalde oplossing voor de toenmalige problemen, zij waren zeker niet de enigen. Uit andere bronnen is bekend dat hun buren op beslissende momenten dezelfde keuzen maakten. De boerderij Tusschenbeiden Tusschenbeiden was gelegen in de voormalige gemeente Ouwerkerk. De bedrijfsgebouwen stonden vlakbij de dorpskern; de landerijen lagen verspreid in de Vierbannen van Duiveland, een oude, middeleeuwse polder met het voor het zogenaamde Middelland zo kenmerkende onregelmatige verkavelingspatroon. Kaan 1. Ligging van de bedrijfsgebouwen en de percelen van Tusschenbeiden in 1885. Op kaart 1 is de ligging van de percelen in 1885 weergegeven. Het bedrijf was toen 55 hectare groot en bestond, voor net iets meer dan de helft uit grasland. Dit lag in hoofdzaak ten noorden van het dorp. In de directe nabijheid van de bedrijfsgebouwen lagen de tuin en de boomgaard. Het bouwland lag grotendeels ten westen en ten zuiden van de bedrijfsgebouwen. Tusschenbeiden was één van de grootste boerderijen in Ouwerkerk. Ook ten opzichte van het Zeeuwse gemiddelde is het bedrijf groot te noemend Alle percelen lagen binnen een straal van 1.700 meter van de bedrijfsgebouwen. OOSTERSCHELDE WM bouwland m grasland T bedrijfsgebouwen, boomgaard en tuin kerk van Ouwerkerk

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1994 | | pagina 55