Wie gooide de bommen? Wie had de bommen gegooid? Deze vraag was op ieders lippen. Hierboven is in het kort al het een en ander erover opgemerkt. De Zierikzeesche Nieuwsbode van 2 mei gaf reeds als algemene opinie, dat de bommen door "een Engelsch vliegenier, die Zierikzee voor Zeebrugge aanzag" waren uitgeworpen. De bom scherven waren toen al naar Den Haag gezonden. Twee dagen later berichtte de krant, dat de burgemeester op een gestelde vraag had geantwoord, dat zijns inziens het bombardement op een vergissing berustte. Het kon bijna niet anders. Verder werd medegedeeld, dat de Generale Staf intussen had uitgemaakt, dat het Engelse bommen waren. Op enkele scherven waren Britse merktekens gevon den. Bovendien was bij vergelijking met scherven van Engelse bommen, die in de nacht van 8 op 9 augustus 1915 op Cadzand waren gevallen, gebleken van welk type deze waren. Enige dagen later werd medegedeeld, dat volgens een artikel in het Handelsblad, ondertekend met "De Vaderlander", een zekere Wijnmalen, die "deskundige" werd genoemd, had geconcludeerd, dat een uit Engeland vertrokken vlieger uit zijn koers was geraakt. De oorzaak hiervan zou gebrek aan aardrijkskundige ken nis zijn geweest! Een schop tegen het "splendid isolation". De stemming was hier niet zo pro-Engels als wij nu zouden veronderstellen. Dit blijkt bijvoorbeeld uit een mededeling kort na de ramp, waaruit wij weten dat Leydekkers en zijn vrouw bij de aanvang van de Boerenoorlog uit Transvaal waren gevlucht en hoe ongelooflijk dit ook klinkt, toch door Engelse bommen waren gedood. Gezicht op dc achterzijde ran bel huis van W. Leydekkers in de Sint Domusstraat met de naastgelegen woningen. Vrij spoedig - op 9 mei - volgde het officieel bericht, waarin werd gezegd, dat de Britse marine-attaché hier ter lande had erkend, dat aan de hand van een onderzoek van de scherven was gebleken, dat het inderdaad Engelse bommen 76

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1994 | | pagina 78