historische weerkundige waarnemingen in Zeeland Het weer in Zierikzee bijgehouden door Beeckman en Baster door Harry Geurts m.m.v. Aryan van Engelen* Wolken, weer en wincl; het weer houdt ons dagelijks bezig. We staan er niet bij stil dat diezelfde wolken en regenbuien ook aan de horizon van onze voorouders voorbijtrokken. Al van ver voor de jaartelling zijn gegevens bekend over het weer, verzameld door oeroude culturen. De eerste weerberichten zijn aangetrof fen op kleitabletten van Assyrische oorsprong. Het weer is immers veel meer dan alleen een boeiend schouwspel: handel en economie zijn er voor een groot deel van afhankelijk. Dat was heel vroeger zo en dat is nu nog net zo. Sterker nog, de welvaart heeft ons in zeker opzicht nog afhankelijker gemaakt van de grillen van het weer clan in het verre verleden. Een enkele onweersbui is voldoende om het elektronisch verkeer plat te leggen en een paar centimeter sneeuw tijdens de avondspits veroorzaakt een chaos op de autowegen. En dan hebben we het nog niet over de horeca die de winst in het water ziel vallen als zon en warmte als maar verstek laten gaan. We maken ons drukker om het weer clan onze voorouders en dankzij de weersverwachting weten we al dagen vooruit wat ons te wachten slaat. De wetenschappelijke weersvoorspelling, zoals we die nu kennen, dateert uit het midden van de vorige eeuw. Prof. C.H.D. Buys Ballot, oprichter van het KNMI en vooral bekend door zijn wet (staande met de rug naar de wind, ligt het lagedruk gebied links van de waarnemer en het hogedrukgebied rechts) is ermee begon nen. Zijn kruistocht tegen de weerfolklore was geen gemakkelijke opgave, omdat de volksweerkuncle heel diep geworteld zit. Veel van de bekende weerspreuken "avondrood, geen nood, morgenrood, regen in de sloot" dateren uit de Middeleeuwen en bepaalde verbanden tussen een wolkenlucht of een lichtverschijnsel aan de hemel en het weer waren al voor onze jaartelling ont dekt. Astrometeorologie De oudste meteorologische waarnemingen zijn van Chinese oorsprong: 1216 jaar voor Christus werden al dagelijks aantekeningen gemaakt van regen, sneeuw en windrichting. Er waren zelfs functionarissen aangesteld die wolken en wind observeerden om op grond daarvan het weer te voorspellen. Het weer werd ook in verband gebracht met de standen van sterren en planeten, de astrometeorolo gie genaamd. Deze menging van astrologie, astronomie en meteorologie bleef tot in de negentiende eeuw populair en zelfs tegenwoordig bestaan er nog mensen die zich met weerwichelarij bezighouden. De eerste metingen Daarnaast kwam een hele nieuwe vorm van meteorologie op gang, gebaseerd op metingen. Al voor de jaartelling bestonden er netwerken van regenmeters, maar 5

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1994 | | pagina 7