Jammer is evenwel, dat er zo weinig directe hulp werd geboden. Waarschijnlijk was de afstand tussen de verschillende bevolkingsgroepen toen nog te groot om begrip voor eikaars ellende te hebben. De getroffenen vielen in twee groepen uiteen. De meergegoede bewoners van de Oude Haven, die niet bij de overheid aanklopten en de mindergegoeden uit de achterliggende buurt. Dezen wendden zich direct tot de burgemeester. Speciaal de huismoeders hebben de heer Fokker benauwde ogenblikken bezorgd bij het stellen van hun eisen. Het zien van deze vrouwen in hun gesteven witte schorten op de foto's, zegt ons genoeg. Zij zullen hun woordje hebben kunnen doen en kregen dan ook uit handen van de burgemeester brief jes, waarop levensmiddelen en dergelijke werden verstrekt. Dit geschiedde op voorschot. Daklozen werden verwezen naar het burgerlijk armbestuur, politie bureau of ziekenhuis. Van het onmiddellijk vergoeden van schade was geen sprake. Het gemeentebestuur vreesde, dat bij het geven van geldelijke voor schotten niet alleen de getroffen bewoners, maar ook de huiseigenaren hun vor deringen zouden indienen. Alleen wethouder L. Koopman Czn. achtte het nodig directe steun te verlenen en desnoods geld van het grootboek op te nemen" Daadwerkelijke steun van buiten de gemeente is weinig verleend, hoewel de belangstelling in den lande voor het gebeurde zeer groot was. Dankzij de ruime schadevergoeding door de Britse regering kwam uiteindelijk een ieder aan zijn trek. Vanzelfsprekend trokken de huiseigenaren bij de verdeling van het schade bedrag aan het langste eind. De burgemeester kon in 1927 nog een douceurtje - geheel verantwoord - zijnde het wel wat lang bewaarde kassaldo van een plaatselijk hulpcomité, voor de aankoop van het stadhuiscarillon op tafel leggen, 't Was ter aanvulling van de ontbrekende pecunia. Noten 'Dit artikel verscheen eerder in afleveringen in de "Zierikzeesche Nieuwsbode", 24, 25 en 27 april, 1, 2 en 8 mei 1967. De auteur was toen gemeentearchivaris van Zierikzee, 1964-1968. 1. Zomertijd. De juiste tijd kon later worden opgegeven door het blijven stilstaan van klokken in huizen op de Oude Haven na het exploderen der bommen. 2. Waltherus Leydekkers, geboren Zierikzee '1868, gareelmaker, gehuwd met Cornelia Jacoba I-lage, geboren Zierikzee '1869. Het echtpaar had zich in 1913 te Zierikzee gevestigd na een verblijf in Transvaal. In huis woonde een neefje van de man, genaamd Gerardus Johannes Leydekkers, geboren Valkenswaard 1914. 3. Jacomina Douw, geboren Zierikzee 1836, winkelierster, overleden Zierikzee 1934, ongehuwd, en Janna Douw, geboren Zierikzee 1843, naaister, overleden Zierikzee 1935, weduwe van Adr. Ringelberg. 4. Jan Anlhonie Biermasz, geboren Heerde (Gld.) 1875, notaris, overleden Zierikzee 1945, gehuwd met Sophia Maria Hermanna Kramer, geboren Rotterdam '1879, overleden Zierikzee 1952. 5. Mr. Hendrik Polvliet, geboren Utrecht 1874, advocaat en procureur, vertrokken naar Willemstad (.Curacao) 1923, gehuwd met Hendrika Margaretha Wesseling, geboren Delft 1879- 6. Mr. Sicco Roelof Bakker, geboren 's-Gravenhage 1872, kantonrechter, overleden Zierikzee 1939, ongehuwd. 7. Volgens een onderschrift bij een afbeelding van dit vernielde vertrek op een prentbriefkaart was de bom in de kamer gevallen. Dit vond ik nergens bevestigd. In het nader in de tekst te noemen weekblad "Het Leven Geïllustreerd" van 8 mei 1917. blz. 622, is een afbeelding van de zolder van het huis van mr. Polvliet afgedrukt, waarop de balk zichtbaar is, waarbij de bom ontplofte. Wel vermeldt de Zierikzeesche Nieuwsbode van 2 mei 1917, dat bomscherven door een bed waren heengeslagen en daarna een gat in de vloer hadden gemaakt. Waarschijnlijk stond ciit. bed op zolder en sliep daarin een. gedienstige. Bovendien was een bedje, waarin een kind had gesla pen, geheel verwrongen.. 8. J. Gouverneur, De bomaanslag op Zierikzee, in: ONESIMUS, 1918. Ds. Gouverneur was Hervormd predikant te Zierikzee, 1911-1921. 81

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1994 | | pagina 83