Afb. 1: Topografische kaart van Schouwen-Duiveland met daarop aangegeven de plaatsen waar archeologische vondsten zijn gedaan (ROB-ARCI-JIS 1995). Het is een misverstand dat archeologen gevonden voorwerpen afpikken van de vinder. In cle wet is opgenomen dat de vinder van een toevalsvondst voor de helft eigenaar is. De andere helft is van de eigenaar van de grond waarin het voorwerp gevonden is. Omdat een gezamenlijk eigendom van een voorwerp wat lastig is, wordt in de regel cle vinder als eigenaar beschouwd. Als een vondst echt veel waard is, krijgt de eigenaar van de grond de helft van de waarde. Is een vondst van grote wetenschappelijke of museale waarde dan kan de provinciaal archeoloog bemiddelen bij schenking of verkoop aan een museum. Het. zou jam mer zijn als dit soort belangrijke vondsten Nederland verlieten, omdat ze horen bij de geschiedenis van ons land. Overigens zit er een beperking aan het eigendomsrecht. De vondst moet name lijk maximaal zes maanden beschikbaar blijven voor wetenschappelijk onder zoek. Hoewel de meeste vondsten in geld uitgedrukt niets waard zijn, is er wel een wetenschappelijke waarde voor de archeologie. Daarom moeten ze soms na melding tijdelijk worden uitgeleend, zodat de archeoloog ze kan beschrijven en laten tekenen en fotograferen. Een ander misverstand is dat als er in een bouwput iets gevonden wordt de monumentenwet door archeologen wordt gebruikt om het 'werk' stil te leggen. Slechts in een heel incidenteel geval is dat wel eens gebeurd, maar het is eerder uitzondering clan regel. Het is ook niet de bedoeling werkzaamheden op te hou den. Als er op tijd wordt gemeld dat er werkzaamheden plaats zullen gaan vin den op een archeologisch interessant terrein, worden daar vooraf goede afspra ken over gemaakt. Er wordt gekeken wat de mogelijkheden zijn om het terrein of een gedeelte ervan voor de toekomst te behouden en indien er een opgraving verricht moet worden, gaat dat in samenspraak met alle betrokkenen. 8

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1995 | | pagina 10