Na de Tweede Wereldoorlog en zeker na de stormvloedramp van 1953 is de landbouw in Zeeland totaal veranderd. De belangrijkste veranderingen waren de mechanisatie en verbetering van landbouw technieken. Door de mechanisatie werden op nagenoeg alle boerderijen de paarden door tractoren vervangen; voor de mensen was dit een enorme omschakeling in het dagelijkse werk. Bij vrijwel alle werkzaamheden heeft de mechanisatie het. handwerk goeddeels verdrongen. Ook was het nodig de gebouwen aan te passen; paardestallen waren niet langer nodig, maar wel ruimten voor machines. Weinig boerderijen hebben clan ook het oorspronkelijke uiterlijk en de traditionele inrichting kunnen bewaren. Ruilverkavelingen die op veel plaatsen werden uitgevoerd maakten het mogelijk de mechanisatie optimaal te benutten. De infrastructuur van de bedrijven werden ingrijpend gewijzigd; verspreid liggende percelen werden samengevoegd en de ontwatering en toegankelijkheid van de landerijen verbeterd. Ook specialisatie had belangrijke gevolgen. Veel boeren deden na het verdwijnen van de paarden ook het andere vee aan de kant en legden zich toe op uitsluitend de akkerbouw. Daarentegen waren er ook die volledig overschakelden op vee teelt. De gemengde bedrijven, van oudsher de traditionele bedrijfsvorm in Zeeland, verdwenen voor een groot deel en daarmede ook hetzij in geringere mate de typische boerenschuren. Anderzijds verdwenen er ook boerenschuren door gebrek aan onderhoud. Boerderijen in de toekomst Zoals uit het voornoemde blijkt, zullen in verband met de mechanisatie en spe cialisatie vele traditionele boerderijen verdwijnen. Voor de gespecialiseerde bedrijven, zoals landbouw, veeteelt, varkenshouderij e.d. zullen voor dat doel dan bedrijfsruimten worden opgericht welke bijna geen enkele overeenkomst hebben met de huidige boerenbedrijven. Hetworden bedrijfshallen aangepast aan de specifieke eisen, opgetrokken van staal, kunststof en beton, met een verschij ningsvorm welke vreemd is aan de huidige overgebleven traditionele boerderij en. We kunnen dit betreuren maar de ontwikkeling gaat cloor. Wanneer wij willen dat er nog karakteristieke boerderijen in een min of meer gave staat overblijven, dan zal naast het stimuleren om restauraties te laten uitvoeren, sterk de nadruk moeten worden gelegd op een mogelijke herbestem ming. Dit proces is al enige tijd in gang gezet met de komst van kampeerboerde rijen, horecagelegenheden en woonboerderijen. Voor het behoud van verschillende boerderijen zou het wenselijk zijn dat er nog een aantal aangemerkt worden als beschermd monument. Tot op heden zijn dat er maar enkele. Op Schouwen-Duiveland zijn te noemen: Gemeente Wes terse bouwen: "Crayenstein" Kraayensteinweg 25 Burgh; "Molenberg" Hogeweg 53 Burgh; "van Zuyenshoeve" Lageweg 5 Burgh; Lageweg 14 Burgh; "Toledohoeve" Westenschouwenseweg 2 Burgh; "De Trouwe Herde" Daleboutseweg 4 Haamstede; "Hoeve Landzicht" Stofweg 42-44 Noordwelle; 109

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1995 | | pagina 111