Woning aan de Oude Haven in Ziertkzee voorzien van decoratief, kleurrijk metselwerk, (coll. MlP/MSP-Zeeland vanaf hel" begin van cleze eeuw. Hier kwamen voornamelijk vrijstaande, halfvrij- staande en aaneengebouwde woningen en een aantal openbare gebouwen tot stand. Het vervallen van de functie als vesting had bovendien tot gevolg gehad dat de stadswallen in de negentiende eeuw in een park, het zogenaamde Slingerbos, werden herschapen. Verschillende woningen aan de Wandeling zijn tussen 1910 en 1915 gebouwd op de voormalige stadswal en worden gekenmerkt door decoratief en vrij gebruik van kleurig metselwerk. De toepassing van di verse kleuren baksteen komt ook voor bij een aantal vroeg twintigste eeuwse gevels of gedeelten daarvan (winkelpuien) in de binnenstad, zoals aan Haven- plein, Havenpark en Oude Haven. Uitbreiding van lintbebouwing had in enkele gevallen tot gevolg dat kernen aan elkaar groeiden, zoals in de Westhoek. Hier is vanaf het begin van deze eeuw in het overgangsgebied tussen de duinen en het polderlandschap lintbebouwing ontstaan, gebaseerd op een bestaande structuur, De lintbebouwing reikt van Westenschouwen via Burgh en Haamstede tot voorbij Renesse. Door verdichting van deze lintbebouwing met woningen, maar ook met bedrijven van bijvoorbeeld bloembollentelers en met infrastructurele elementen als de halte en de waterto ren van de stoomtram, zijn de kernen Burgh en Haamstede in het Interbellum geheel aan elkaar gegroeid. Tussen Haamstede en Renesse is het lint niet geheel aaneengesloten, maar voor een gedeelte sporadisch bebouwd met voornamelijk agrarische complexen. Hoewel de bebouwing zich ook na de Tweede Wereld oorlog verder verdichtte, wordt het gezicht grotendeels bepaald door karakteris tieke Interbellum-architectuur. In Schuddebeurs vestigden zich vanouds welgestelden in grote buitenverblijven. Aan het begin van deze eeuw worden met; name aan de Donkereweg villa's gebouwd voor veelal uit Zierikzee afkomstige welgestelden. Deze vrijstaande, middelgrote woningen zijn van een type dat in deze periode op verschillende plaatsen op Schouwen-Duiveland werd gebouwd. Dit type bestond doorgaans uit een één bouwlaag hoge (symmetrische) langsgevel met boven de centrale, risale rende ingangspartij een topgevel met clwarskapje, soms met een balkon op '113

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1995 | | pagina 115