Villa aan cle Donkereweg te Schuddebeurs van een op Schouwen-Duivelancl veel voorkomend type. (coll. MlP/MSP-Zeeland bewerkte, houten consoles. Veelal zijn de gevels van siermetselwerk voorzien en is vooral in de daklijsten en overstekken door toepassing van decoratief hout snijwerk de invloed van de chalet-stijl waarneembaar. Ook een meer sobere rationele architectuur kon bij forse woningen voor een im posant uiterlijk zorgen, zoals bij 'Villa Maja' aan de Donkereweg in Schudde beurs, in 1902 gebouwd naar een ontwerp van de architect W. Bruijnzeel Czn. Villa 'Schouwenburgh' aan het Duinwegje in Burgh is vrijwel het enige bouw werk in de architectuur van de Delflse School in Noord-Zeeland. Het huis werd in 1938 naar ontwerp van architect F.C.J. Dingemans uit' Haarlem gebouwd in opdracht van de toenmalige burgemeester van Burgh, Jhr. A. van Citters. Anno 1995 wordt de villa nog steeds bewoond door de oorspronkelijke opdrachtgever. Het aan de bosrand gelegen bakstenen pand bevat onder meer een torenachtige uitbouw en vensters met roedeverdeling en houten luiken. Opvallend is dat een aantal boerderijwoningen, afwijkend van het traditionele type, meer de allure van een villa bezitten en qua stijl aansluiten bij de in die tijd gangbare stromingen. Overigens wordt de ontwikkeling van de boerderijen na 1850 in deze bijdrage buiten beschouwing gelaten, omdat daaraan elders in deze Kroniek aandacht wordt besteed. In de Kop van Schouwen ontwikkelde zich vanaf het begin van deze eeuw een nieuwe vorm van woonbebouwing, namelijk die voor de recreatie. In de duinen en de duinvlakten verrezen kleine woningen, waarvan de meeste in de Tweede Wereldoorlog zijn verdwenen. Aan de Duinweg en Bremweg in Renesse resteert een twaalftal gave recreatiewoningen uit de jaren dertig van deze eeuw. Deze werden op initiatief van de Firma Beye en Co te Renesse gebouwd naar ontwerp van Joh. Oudkerk, een timmerman uit Kloetinge die in 1932 in Renesse kwam wonen vanwege het grote aantal opdrachten die hij daar uitvoerde. De eenvoudi ge, één bouwlaag hoge woningen werden in eenzelfde stijl opgetrokken, met wit geschilderde of gepleisterde muren en overhangende daken, gedekt met rode 114

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1995 | | pagina 116