Villa 'Scb ouwen bu rg te Burgh uit 1938. Ceo//. MlP/MSP-Zeeland) pannen. De groenvoorziening voor het gebied werd in overleg met boomkweke rij D.J. van der Have uit Kapelle uitgevoerd. Dat de gemeentebesturen in de Kop van Schouwen niet tegen deze recreatieve ontwikkeling waren, blijkt onder meer uit de brochure Naar Renesse, een uitgave van Beye en Co uit circa 1932, waarin wordt gesteld "...dat de gemeentebesturen (in tegenstelling tot b.v. Zoutelande) de ontwikkeling als badstreek over het algemeen bevorderen..." (p 7). Tegen woordig is het complex van belang als één van de weinige restanten van een planmatig ontwikkeld gebied met een recreatieve functie uit de jaren dertig. De Duin weg bij Renesse. Het vakantiewoningen-complex kort na cle oplevering. (Coll. Streekarcbivariaat Scbouwen-Duiveland, Zierikzee) Bijzondere gebouwen in en rond de woonkern De gebouwen met een bijzondere functie, zoals bijvoorbeeld kerken, gemeente huizen, scholen en maatschappelijke voorzieningen als postkantoren, vereni gingsgebouwen en ziekenhuizen, zijn vaak door afmeting en architectuur beeld bepalend in dorpen en steden. Op Schouwen-Duiveland groeide in de periode 1850-1945 het aantal protestantse kerken als gevolg van de diverse afscheidingen en scheuringen binnen deze kerk. Katholieke kerken werden in genoemde periode niet gesticht op Schouwen-Duiveland. De protestantse kerkgebouwen uit het eind van de negen tiende en het begin van de twintigste eeuw zijn voornamelijk eenvoudige zaal- 115

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1995 | | pagina 117