kerken. Soms zijn deze bekroond door een dakruiter of voorzien van een toren. De kerken die in de bebouwing zijn opgenomen en waarbij alleen de voorgevel -en soms een zijgevel- zichtbaar is, zijn vaak onopvallende elementen in het dorpsbeeld, terwijl de vrijstaande voorbeelden een prominentere plaats innemen. Doorgaans hebben de protestantse kerkgebouwen een rechthoekige plattegrond en een zadeldak en is in de topgevel, die naar de straat is gericht, de ingangspar tij opgenomen. De Gereformeerde kerk (later kerkgebouw van de Gereformeer de Gemeente) aan de Sint Joostdijk in Oosterland uit 1917 is uitgevoerd in een sobere, rationele architectuur. De invloed van neo-stijlen zoals de neo-gotiek is over het algemeen in beperkte mate waarneembaar en dan meestal slechts in de toepassing van spitsboogvensters, zoals bij het zaalkerkje van de Apostolische Gemeente aan de Molenstraat in Nieuwerkerk. Ook rondboogvensters, naar het voorbeeld van de Romaanse bouwkunst, werden toegepast, bijvoorbeeld in de Nederlands Hervormde kerk uit '1900 in Kerkwerve en de Gereformeerde kerk aan de Noordelijk in Bruinisse uit 1904. De Nederlands Hervormde kerk in Zonnemaire is de enige kerk op Schouwen-Duiveland uit de periode 1850-1945 die voorzien is van een fronttoren. Het gebouw werd in 1867 opgericht ter ver vanging van een vijftiende eeuwse voorganger. In de periode na 1850 zagen veel gemeenten zich vanwege de invoering van de gemeentewet (1851) en de Drankwet (1881) genoodzaakt een gemeentehuis te bouwen of een bestaand pand in te richten tot gemeentehuis. Dit laatste kwam op Schouwen-Duiveland, ook in de eerste helft van de twintigste eeuw, het meest voor. Werd er toch een nieuw gebouw opgetrokken dan was dit meestal in een eenvoudige, traditionele architectuur. Een uitzondering hierop vormt het gemeentehuis van de toenmalige gemeente Nieuwerkerk aan de Kerkring in Nieuwerkerk, dat in 1930 werd geopend en naast het gemeentehuis eveneens een drietal woningen bevatte. Het werd in een zakelijk expressionistische stijl ontworpen door de gemeentebouwmeester W. Brouwer. Kenmerkend hiervoor zijn de in- en uitspringende blokvormige bouwmassa's, de horizontale banden en luifels en overstekende daklijsten. Iiet is één van de weinige panden in deze stijl op Schouwen-Duiveland. Na de herindeling van de gemeenten op Schouwen- Duiveland in 1961 heeft het gebouw zijn oude functie behouden en het neemt Gerefonn eerde kerk mei pastime aan de Soorddijk te Bruinisse. (coll. Mil' 'MSP-Zeeland) 16

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1995 | | pagina 118