gencle objecten die deze ontwikkelingen hebben opgeleverd. De enige waterto ren voor cle drinkwatervoorziening die Schouwen-Duiveland rijk was stond bij Zierikzee en is in de Tweede Wereldoorlog verwoest en daarna vervangen door een aanjaagstation. In de Westerenban van Schouwen werd het pompstation voor cle onttrekking van water opgericht, dat sinds 1930 in gebruik is, maar waarvan de originele bebouwing grotendeels vervangen is. Dat nutsbedrijven sterk aan verandering, met name op technisch gebied, onder hevig zijn, blijkt wel uit het feit clat vrijwel geen sporen van het gasbedrijf van vóór 1945 resteren. De eiectriciteitsvoorziening deed. aan het eind van cle jaren dertig van deze eeuw zijn intrede in Schouwen-Duiveland. In '1930 waren alle gemeenten in deze regio aangesloten op het electriciteitsnet, dat destijds nog bovengronds was gelegen. Hiervan resteren op Schouwen-Duiveland een aantal hoogtorenstations, die dien den voor de verdeling van het bovengrondse electriciteitsnet. Een gaaf voorbeeld is te vinden aan de D. Ockersestraat in Dreischor, een slank, bakstenen torentje uit circa 1930, dat nog is voorzien van de bevestigingselementen van cle bedra ding en van de aansluitingen met poreeleinen isolatoren. Aan cle Middenweg ten zuiden van Nieuwerkerk bevindt zich eenzelfde type object, maar dit heeft een andere vormgeving. Eveneens voor cle electriciteitsmaatschappij werd rond 1931 aan het Sas in Zierikzee een houten loods opgericht voor de opslag van palen voor cle electriciteitsleidingen. Deze loods werd gebouwd naast een eveneens houten loods van de P.T.T. uit circa '1915. die diende voor de opslag van palen van het bovengrondse telefoonnet. De loodsen zijn gebouwd aan het water, zodat de palen gemakkelijk per schip aangevoerd konden worden. Waterbeheersing Het gebied Schouwen-Duiveland worclt geheel omringd door water. Deze situatie bracht met zich mee dat er verschillende soorten objecten voor cle verdediging tegen het water en ten behoeve van het verkeer over water werden opgericht. Ook het overtollig binnenwater moest worden afgevoerd. Naast duinen en dijken als waterkering, werd vanaf het begin van de twintigste Dezgn. De Mu reilt muurtjes bij Scbarendijke uit 1908. (coll. MIP/MSP Zeeland) 122

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1995 | | pagina 124