Brouwershaven gestaan hebben. Deze molen was een heerlijkheidsmolen. Dat hield in dat de graaf de heerlijke rechten van de wind had en dat bewoners van een bepaald gebied, hun graan niet op een andere dan deze molen mochten laten malen. De hier bedoelde molen werd in 1321 voor de helft aan "den Dorpe van Brouwershavene" geschonken onder ongeveer dezelfde condities als die van de watermolen te Zierikzee. Waarschijnlijk zal ook nog impost op het te malen graan zijn betaald aan de graaf. Van dit type molens hebben, gezien de daarvan bekende dateringen, ook molens gestaan te Nieuwerkerk (1370), Oosterland en OuwerkerkC 1469). Ook op andere plaatsen hebben dit soort molens gestaan zoals al enkele malen bij opgravingen is gebleken. Dit type standermolen is op het eiland niet meer vertegenwoordigd. De laatste van dit model stond te Brouwershaven op de Oude Schouwsedijk, hij werd daar omstreeks 1850 opge bouwd. Deze molen, 't Hert" geheten kwam oorspronkelijk uit Ouddorp. Op 28 december 1945 waaide hij om en is jammer genoeg niet meer herbouwd. Molens van dit type hebben onder andere ook gestaan te Oosterland, Dreischor, Zierikzee en Haamstede. AJb. I. Brouivershauen. oude standermolen 7 Hert" (Co/I. DA. Haak) Wip korenmolens Een bijzonder molentype is de wipkorenmolen waarvan exemplaren te Noord- welle (tot 1924) en Moriaanshoofd hebben gestaan. Deze molen vertoont het uiterlijk van de bekende Hollandse wipmolens, poldermolens die in het draaibare gedeelte, de kast of kop; de as, de vang en de overbrenging naar de verticale as bergen. Deze verticale as of koningsspil brengt de draaiende beweging door een holle standaard over naar de ondertoren waar zich dan de kamwielen voor de wateropvoerwerktuigen bevinden. In deze ondertoren is meestal de woning van de molenaar gemaakt. Bij de wipkorenmolen is in deze ruimte het maalwerk en wat daarbij hoort aangebracht. '17

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1995 | | pagina 19