mogelijk dan werd het meer in de hoogte gezocht, zodat bebouwing of dijken geen belemmering vormden. Waren de torenmolens meestal binnenkruiers, bij de andere gemetselde molens vindt men een zogenaamd staartkruiwerk. AJb. 3Sirjanslancl, stenen windmolen. (Colt, meurouw De Graaf) Molens en hun functie Molens hadden en hebben verschillende functies. Als industrie- molens onderschei den we onder andere: koren-, pel-, houtzaag-, run-, olie-, snuif-, en papiermolens. Deze lijst is nog een heel eind uit te breiden, daar de molen feitelijk alleen dienst deed als windmotor, die de benodigde energie leverde voor de te verrichten arbeid. Diverse van deze functies werden soms ook in een molen gecombineerd. Poldermolens, dikwijls ook watermolens genoemd, worden niet tot de industriële molens gerekend daar zij slechts als wateropvoerwerktuig kunnen dienen. Poldermolens Hoewel het eiland gemiddeld genomen beneden hel normaal Amsterdams peil is gelegen, hebben er slechts enkele molens met een uitmalencle functie gestaan. Reden hiervan zal zijn dat: afwatering op natuurlijke wijze kon plaats vinden daar bij laag water de spuisluizen zich door de waterdruk openden. Geheel naar wens ging dit echter niet zodat er meest door de landbouwers zelf molentjes geplaatst werden om zo nodig hun akkers en weiden te bemalen. Door de problemen die ontstonden door het overtollige water af te voeren nam verzilting van het opper vlaktewater als gevolg van kwel toe. Om dit probleem het hoofd te bieden kon digde het waterschap Schouwen in 1749 af dat alle watermolens stilgezet en afgebroken dienden te worden. Maar ook andere beheersmaatregelen verbeter den de situatie niet afdoende, zodat in 1842 een verzoek aan koning Willem II werd gedaan voor de bouw van een watermolen. Als dat verzoek ingewilligd werd, zouden de agrariërs voor eigen rekening een tweede laten bouwen. In 19

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1995 | | pagina 21