alle meer te achterhalen. Het nu volgende overzicht heeft dan ook niet de pre tentie compleet te zijn. Van Oost-Duiveland, het tegenwoordige Bruinisse, weten we dat er twee molens gestaan hebben. De ene was een houten achtkante stellingkorenmolen en hij stond aan de Steinsweide. Deze molen werd oorspronkelijk in 1745 te Zierikzee gebouwd. "De Zwaluw", zoals hij werd genoemd, werd in opdracht van mole naar Jan van Rhee sr. in het jaar 1866 verplaatst naar Bruinisse. Hij ging als gevolg van oorlogshandelingen in 1945 verloren. De tweede Bruse molen was een ronde stenen grondzeiler korenmolen. Deze molen werd gebouwd in 1772 voor C.M. Voorbeijtel en kreeg de mooie naam "Het Heit" mee. In 1943 werd deze molen op last van de bezetter afgebroken wegens zijn strategische ligging. Op Oosterlancl treffen we tot op heden de ambachtsheerlijkheidsmolen aan. Deze in 1752 gebouwde molen diende als vervanging van de bouwvallig gewor den standermolen. Onderdelen van de vroegere molen zijn nog duidelijk herken baar te zien in de huidige. Zo zijn onder andere de roeden (wiekenbalken) gebruikt als balklaag onder de zolders. De opdrachtgeefster voor de bouw was Suzanna Maria Loncque vrouwe van Oosterland en weduwe van mr. Johan Cau, heer van Domburg. De gevelsteen boven de zuidwestdeur laat duidelijk de wapenschilden van Domburg en Oosterland zien met daarbij drie kauwen en drie zwanepoten van de wapens Cau en Loncque. De baard van deze molen is ook een bijzonder kunstig stukje houtsnijwerk, het laat naast de St.Jacobsschelp de wapens van de heerlijkheden Oosterland en Sirjansland zien. Ook in het dorp .Sirjansland heeft een molen gestaan die omstreeks 1850 gebouwd moet zijn in opdracht van M. de Graaf, grutter te Nieuwerkerk. Deze molen was een ronde stenen grondzeiler met een lage stelling. Deze fraaie molen is tijdens de februariramp van 1953 onderspoeld en ingestort. Ajb. 4. Ouiverkerk, bouten achtkante hetgedekte korenmolen. Foto 1951. (Coll. DA. Haak) 22

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1995 | | pagina 24