het grondgebied van de heerlijkheid Bloois gestaan hebbende zeskantige houten grondzeilen "De Hoop'' genaamd. Deze molen had ongeveer hetzelfde aanzien als de bekende achtkanten. De reden dat "De Korenbloem" met stelling gebouwd is, moet waarschijnlijk gezocht worden in het gegeven dat hij achter in plaats van op de dijk gezet moest worden. Voor betere windvang was verhoging dus geen luxe. In '1913 werd bij deze molen een motorhuis geplaatst waarin een gasmotor met een vliegwiel waarvan de doorsnede 2.50 m. was. Deze moderni sering werd toen aangebracht om ook bij windstil weer de produktie van meel mogelijk te maken. De molen heeft drie koppel stenen, waarvan er een afkom stig is uit de eerder genoemde molen van Noordgouwe. Ajb. 5. Zonnemaire, rondetienen korenmolen met stelling "De Korenmolen" (Coll. familie Van Woe rik) Te Bommenede moeten destijds ook tenminste twee korenmolens gestaan heb ben. In Brouwershaven treffen we op de Noorddijk molen "De Haan" aan. Deze ste nen grondzeiler met een vlucht van 22.56 m staat hier al sinds 1724 en is hiermee de oudste nog bestaande molen van het eiland. Gezien vondsten van teerlingen tijdens restauratiewerkzaamheden in 1956 is het duidelijk dat op deze plaats eer der een standermolen heeft gestaan. "De Haan" is in 1935 voorzien van zelf- zwichting, een systeem waarbij in plaats van zeilen kleppen op de wieken aange bracht werden, die tijdens het draaien automatisch zodanig ingesteld worden dat het windvangend oppervlak vergroot of verkleind wordt. Hierdoor is een meer regelmatige snelheid bij wisselende windbelasting te verkrijgen. Dit systeem is in 1956 weer verwijderd. De tweede in deze plaats staande molen wordt wel smalend het speelmolentje genoemd. De reden dat deze molen gebouwd is, was echter voor de maker in 1935 bittere noodzaak. De bouwer, molenmaker Van den Hamer plaatste deze 24

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1995 | | pagina 26