de restauratie van de nobelpoort te zierikzee (1973-1979) door H. Goedegebure Historie Eén van de oudste nog bewaard gebleven stadspoorten, welke deel hebben uit gemaakt van de verdedigingswerken rond Zierikzee, is de aan de noordzijde van de stad gelegen Nobelpoort. Als markant onderdeel van een omvangrijk stelsel van grachten, muren, land- en waterpoorten, was deze poort vanaf zijn ontstaan in het begin van de l_4de eeuw een belangrijke schakel in het leven en wonen binnen de omwallingen en daarbuiten. Uit de geschiedschrijving valt af te leiden, dat de poort tevens een belangrijke rol moet hebben vervuld in de verdediging van de stad in tijden van oorlog of oor logsdreiging en voor het uitoefenen van controle op het in- en uitgaande ver keer. Zelfs tot 1866 werden de stadspoorten van zonsondergang tot zonsopgang gesloten en ook op andere tijdstippen waarin algehele afsluiting van de stad noodzakelijk werd geacht. Toen men de noodzaak daarvan niet meer inzag bleven de poortdeuren ge opend. In feite was op dat moment de oorspronkelijke functie van de ommuring overbodig geworden en vrij kort daarna, omstreeks 1829, is men clan ook begon nen met cle sloop van de in slechte staat verkerende vestingwerken. Ongetwijfeld zal cle slechte bouwkundige staat niet alleen van betekenis zijn geweest bij het besluit om tot sloop over te gaan, ook verkeerstechnische redenen (toename van het verkeer) zullen hierbij een rol gespeeld hebben. Nobelpoort na restauratie in 7979. Foto: J.D.C. Berrevoels (Coll. Streekarchimriaal Schouiven-DuiveUincl). 41

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1995 | | pagina 43