De plattegronden Bij nadere beschouwing van de plattegrond en het aansluitende stratenplan valt het op, dat de ligging van het poortgebouw ten opzichte van de as van de Korte Nobelstraat asymmetrisch is. Het begane grondplan bestaat uit twee ronde torenlichamen en aan weerszijden van de poortdoorgang een vrij smalle rechthoekige ruimte. Deze ruimten zijn bereikbaar vanuit de poortdoorgang, hebben een overwelving met een tongewelf en staan in verbinding met de ruimten in de torens. De rechthoekige vertrekken hebben, naar mag worden aangenomen, gediend als onderkomen voor de poortwachters. Zij zijn beiden voorzien van een stookplaats tegen de buitenmu ren. In de torenruimten zijn, getuige de aanwezigheid van oud traliewerk, gevan genen ondergebracht geweest. Deze ruimten hebben in het verleden een privaat gehad, waarvan de toegangen nog aanwezig zijn. De thans bestaande toegangsdam over de stadsgracht is op het eind van de 17de eeuw jn-cle plaats gekomen van een houten ophaalbrug. Op oude afbeeldingen is deze toestand nog waar te nemen. Bij het betreden van de poort vallen de zware poortdeuren onmiddellijk op. De in eikenhout uitgevoerde deuren, voorzien van een grote hoeveelheid ijzerbeslag en ontelbare in het patroon aangebrachte nagels met diamantvormige sierkop- pen, garandeerden in roerige tijden een zeer solide afsluiting. De deuren konden aan de binnenzijde worden afgesloten met behulp van twee stuks zware sluitbal- ken, welke ter weerszijden in uitsparingen in het metselwerk konden worden opgelegd. Deze uitsparingen zijn nog in oorspronkelijke vorm aanwezig, maar worden aan het oog onttrokken door de openstaande poortdeuren. Als extra be- londz ijde Begane grond stadzijde 45

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1995 | | pagina 47