Restauratie kappen Nobelpoort in 1972/J973(Coll. Streekarcbivariaat Scbouwen-Duiuelancl) Onder metselverband wordt verstaan, het patroon van de stenen zoals deze wor den aangebracht in het muurwerk. Het Vlaams verband heeft als kenmerk, dat in elke laag een strek wordt afgewisseld door een kop. "Strek" is de lengte van de steen, "kop" de breedte van de steen. Een bijzonderheid bij het metselwerk aan de torens is, dat alle in het gezicht komende steenkoppen een groene glazuur- laag hebben en deze toepassing bepaald in sterke mate het karakter van de torengevels. Grote delen van dit metselwerk verkeerden in slechte staat en veel reparaties waren in het verleden uitgevoerd met een afwijkende steensoort, wat een rom melige aanblik bood. De grote hoeveelheid restauratiesteen welke nodig was, kon niet volledig worden aangekocht. Er is dan ook gekozen voor de aankoop van nieuw gebakken steen overeenkomstig formaat en kleur van de bestaande stenen, die bovendien volgens een bepaald procédé werden voorzien van een glazuuiiaag op de koppen. Hierdoor kon het strakke patroon in het metselwerk voor het grootste deel behouden blijven. Hoewel de voorkeur uitgaat naar toe passing van een gebruikte, schoongebikte restauratiesteen kan worden gecon stateerd, dat de oplossing met nieuw gebakken steen alleszins een redelijk resul taat geeft. Alle thans zichtbare lichtopeningen, kijk- en schietspleten zijn weer in ere her steld en gereconstrueerd op basis van de gevonden gegevens. Een groot deel van deze openingen waren jarenlang dichtgemetseld en dit deed zeker geen goed aan het aanzicht van het poortgebouw. De aanwezige openingen zijn vrijwel uni form van uitvoering, doch enkele zijn in detail afwijkend. Op de begane grond zijn in de torenruimten een viertal schietopeningen gereconstrueerd, welke bestemd waren voor de opstelling van een klein kaliber kanon. Deze openingen bestaan uit een rond gat met daarboven een verticale spleet. De functie van deze 50

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1995 | | pagina 52