thans bestaande vloer. Het niveauverschil met de trapbordessen, de torenruimten en de onderkant van de muurstijlen, maken een hoger gelegen vloer aannemelijk. De zolderbalklaag is op diverse plaatsen hersteld en waarnodig vernieuwd. Aan de hand van enkele nu nog zichtbare sporen kan worden afgeleid, dat in het ver leden de samenstelling van deze balklaag is gewijzigd. De op de balklaag rusten de vloer van de tweede verdieping is eveneens in zijn geheel vernieuwd. Verder werden op deze verdieping nieuwe deuren en luiken in de aanwezige openingen aangebracht. De herstelwerkzaamheden op de tweede verdieping zijn vrijwel gelijk aan die van de eerste verdieping. Op de tweede verdieping is de stookplaats wat eenvou- diger. De zolderbalklaag, reeds eerder ter sprake gebracht onder het hoofdstuk bouw kundig onderzoek, moest wegens de slechte bouwkundige staat en de vele aan tastingen door zwam en houtworm, voor een groot deel worden vervangen. Deze balklaag bestaat uit een tweetal moerbinten en een aantal balken van geringere afmeting. De moerbinten worden in het midden ondersteund door zogenaamde standvinken. Een standvink is een ondersteuningsconstructie, samengesteld uit een verticale staander, een horizontale balk in de vorm van een sleutelstuk en schoorbalken. De laatsten kunnen een rechte of gebogen vorm hebben. Het ge hele stelsel rust in dit geval op de moerbinten van de tweede verdiepingbalklaag. De stenen wenteltrappen zijn waar nodig voorzien van nieuwe eikenhouten dekstukken op de treden. Tevens zijn de zo onontbeerlijke ventilatieopeningen in de trapopgangen weer opengamaakt, waardoor ongestoord een goede luchtcircu- latie kan plaats vinden. De restauratie van de toegangsdam De oostelijk gelegen keermuur van de toegangsdam over de gracht verkeerde in een dermate slechte staat, dat gekozen moest worden voor algehele vernieuwing. De werkzaamheden hieraan werden uitgevoerd aansluitend aan het gereedkomen van de restauratie van het poortgebouw. Bij het slopen van de muur werd gecon stateerd, dat de ankerstaven welke beide muren bijeen moesten houden, volledig waren doorgeroest, waardoor zettingen zijn opgetreden. De muur is weggebroken tot op de houten fundatie, waarvan de bovenkant op circa 50 cm onder de waterlijn ligt. Het geheel is weer opgemetseld met de afge komen steen, aangevuld met van elders aangevoerde restauratiesteen. De anker constructie is in zijn geheel vernieuwd en de ankerstaven zijn opgenomen in onder het wegdek aangebrachte kokers van p.v.c. Het aan de muur aansluitende hekwerk is voor zover nodig hersteld en voorzien van een nieuwe fundering met hardstenen afdekstukken. De westelijke muur is op enkele plaatsen hersteld en voorzien van een nieuwe afdekking. Na het herstel van de muren is een nieuwe bestrating aangebracht in de aanslui tende Korte Nobelstraat, doorlopend in de poortdoorgang en de toegangsdam. Het gereedkomen van de bestratingswerkzaamheden vormde een waardige afron ding van de restauratie van het poortgebouw. Bestemming en onderhoud Meestal staat voor een restauratie nog niet vast welke bestemming aan het ge bouw zal worden gegeven na de gereedkoming. De ligging, indeling en bereik baarheid, leggen in vele gevallen beperkingen op, die een doelmatig gebruik in 53

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1995 | | pagina 55