3 Hij werd later ommeganger en deken van het Metselaarsgilde. De deken en ommegangers vormden het bestuur van het gilde. Het poortje heeft oorspronke lijk aan de westzijde van de Maarstraat gestaan. Vanwege de sloop van de pan den op de hoek van de Maarstraat en het Beddeweeg - ter plaatse ligt nu een parkeerterrein - stond het eenzaam aan een open ruimte. W.E.L. te Meij, die het pand Weststraat 5 had laten restaureren, kreeg toestemming om het poortje over te brengen om te verwerken in zijn tuinmuur aan de Raamstraat. Het verplaatsen geschiedde in '1967. Het poortje is gemeente-eigendom gebleven. Gildepoortje aan de Palernoslerslraalmei bet steentje boven de doorgang (foto's- Commissie Kleine Monumenten Ver. Stad en Lande van Scboi i ivei i-Du 'ivela, nd) Het tweede exemplaar staat aan de oostzijde van de Paternosterstraat. In het hardsteentje boven de doorgang is ingehakt: 17 MLM 61. De rekeningen van het Metselaarsgilde geven ook hier het antwoord op de vraag wie zich achter deze initialen verschuilt: Mirinus Zookwan. Hij komt vanaf 1761 voor als vrij meester. Evenals Daniël Bal was Marinus Lookman deken en ommeganger van zijn gilde. Ook Lookmans proef staat niet meer op de oorspronkelijke plaats. Het stond aanvankelijk aan de zuidzijde van het Beddeweeg. Vanwege de verbouw van het aangrenzende Telefoongebouw stond het poortje in de weg. Om die reden werd het: in '1977 zorgvuldig ingepakt en geplaatst op het terrein van Gemeentewerken aan de Korte Nobelstraat. In '1983 werd het poortje verplaatst naar de Paternosterstraat als ingang van het daar gelegen achtererf. De aangrenzende panden op de hoek van de Paternoster- en de Meelstraat zijn. evenals het poort je. gemeentelijk eigendom. Het derde gilclepoortje staat nog op de oorspronkelijke plaats, namelijk aan de westzijde van de Venkelstraat. Het gaf toegang tot de brandpad. die lag tussen de

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1995 | | pagina 59