de gemetselde rand van het fronton. Boven de doorgang is een klein wapenschildje te zien. Het bevat het wapen van de koopman Cornelis Poppe (1605-1667). In 1917 verkocht de toenmalige eigenaar J.A. Legemaat het poortje aan R.H. van Schaick uit Rotterdam. Deze liet het plaatsen bij zijn jachthuis 't Anker in Haamstede. Hij liet het huis fraai restaureren en verbouwen. Wellicht heeft de bouwkundige J.A. Frederiks (1849-1931) de hand gehad in de transactie. Hij had de leiding bij de restauratie van de Abdijgebouwen in Middelburg en genoot bekendheid als verzamelaar van antiquiteiten. Aan die verzamelwoede dankte hij ook de bijnaam Jan Antiek. Gevelstenen Naast poortjes willen we hier ook aandacht geven aan een andere categorie klei ne monumenten, de gevelstenen. Bij gebrek aan een huisnummering dienden ze om het betreffende huis van andere te kunnen onderscheiden. Veel huizen droe gen een naam. Die aanduiding werd vaak, door middel van een tekst en/of een afbeelding op de steen aangebracht. Had het huis (nog) geen naam. dan werd vaak iets afgebeeld dat in verband stond met de herkomst, de naam of het beroep van de eigenaar van het pand. Daarnaast dragen de stenen bij aan het verlevendigen en verfraaien van de gevel. Het hierna volgende overzicht van de Zierikzeese gevelstenen is een eerste ver kenning. We hebben de stenen in een aantal categorieën verdeeld, die we achter eenvolgens nader bezien. Ten aanzien van de indeling hebben wij aansluiting gezocht bij die in het boek over de Gevelstenen in Nederland door Gertrudis A.M. Offenberg. Deze publikatie is echter beperkt tot de gevelstenen met afbeel dingen. Hen belangrijk deel van de bewaard gebleven gevelstenen is te vinden op een onverwachte plaats. Door allerlei oorzaken kreeg de Gemeente Zierikzee in de loop van de jaren een aantal gevelstenen in bezit. In de jaren '60 waren deze ste nen opgesteld langs een muur van de binnenplaats van het stadhuis. In 1965 vroeg het bestuur van de Woningbouwvereniging Beter Wonen de beschikking over de in totaal zeven stenen. Twee stenen behoorden bij elkaar. In de Plevier straat in de nieuwbouwwijk Malta kwamen flatwoningen gereed. In elk van de zes woonblokken wilde 'Beter Wonen' zo n steen aanbrengen. De gemeente wil ligde het verzoek in en stond de stenen in bruikleen af. Een bruikleenovereen komst regelde een en ander. Deze stenen zijn verwerkt in het hierna volgende overzicht. Het aanbrengen in een meer verantwoorde omgeving - in 1965 waren daarvoor nauwelijks mogelijkheden - zou zeker overwogen moeten worden. 59

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1995 | | pagina 61