Dankzij de Zierikzeese archivaris P.D. de Vos (1866-1942) kennen we bijzonder heden over een aantal gevelstenen, die in zijn tijd verdwenen zijn. Maar al eerder ging een deel van de stenen verloren. In het overzicht zijn de gegevens van de verdwenen stenen vermeld, voor zover deze te achterhalen vielen. Daarbij heb ben we ons in hoofdzaak beperkt tot die met een afbeelding. In dit overzicht komen vooral de gevelstenen in particuliere gebouwen aan de orde. Uitsluitend de stenen van voor 1800 worden in deze bijdrage behandeld. Gevelstenen met heraldische wapens Het Zierikzeese stadswapen vinden we afgebeeld op gebeeldhouwde stenen boven de toegang tot het stadhuis, boven het poortje aan de Melkmarkt, op de gevel van de Gasthuiskerk, boven de doorgangen van de Noordhavenpoort en op de gevel van het Burgerweeshuis. In de gevel van de vroegere Latijnse school aan de Manhuisstraat was eveneens het stadswapen aangebracht. Het plaatsen van het stadswapen op stedelijke gebouwen is niet ongebruikelijk. Daarentegen treffen we het stadswapen ook op een minder gebruikelijke plaats aan. namelijk in de gevel van het pand Oude Haven 45. Dit is echter niet het enige huis ge weest met een dergelijk wapen in de gevel. In de gevel van een huis aan de Visstraat, thans het noordelijk deel van Visstraat 6. bevond zich eveneens het stadswapen en het jaartal 1658. In opdracht van schipper Claes Willemse Kraker had Pieter Cornelisse Segerse hier een nieuw huis gebouwd, dat in 1659 gereed kwam. Misschien werd het stadswapen aangebracht als blijk van erkentelijkheid voor verleende vrijstelling van de belasting op huizen. F' "'i suu/sim/icn ftKnr*1 (Oude Haven 45) j (foto: Joop van Houdt) Wapen van Engelinus Kraeij, 7663 (Plevierstraat) (foto: Joop van Hot telt) Op 20 juli 1931 schonk de burgemeester van Bruinisse, S. Hage, een gevelsteen aan het Zierikzeese museum. Deze is afkomstig uit het zogenaamde Ambachts herenhuis in Bruinisse. Afgebeeld is een wapen met daarop een zogenaamd huis- of handmerk. Met dit merk werden onder andere akten ondertekend, veelal door personen, die niet konden schrijven. Maar daarnaast waren huismerken ook in zwang bij bepaalde beroepscategorieën, bijvoorbeeld vissers. Zulke merken gin gen vaak van vader op zoon over, waarbij een klein verschil het onderscheid moest aangeven. De huismerken werden ook gebruikt in de heraldiek. De gevelsteen uit Bruinisse is daarvan een voorbeeld. Boven het huismerk zijn de letters E C verwerkt. Het is niet moeilijk deze letters thuis te brengen dankzij het gegeven dat de steen uit Bruinisse afkomstig is. Het zijn de initialen van Engelinus Kraeij, die in 1659 secretaris van Bruinisse werd en vervolgens in 1673 baljuw en dijkgraaf. Deze twee ambten vervulde hij tot '1696. Zo komen we ook 60

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1995 | | pagina 62