directeur van de Zeeuwsche Landbouwbank. De architecten waren ir. C.L. de Vos tot Nederveen Cappel, ingenieur van het Waterschap Schouwen, en J.J. Wesseling jr.. directeur van de Ambachtsschool. Het bankgebouw kwam in 1917 gereed. Daaraan herinnert een gevelsteen met dat jaartal in het westelijke deel van het pand. Achter de gevel van het pand Havenpark 14 was een brouwerij gevestigd. Aan het poortje van dit pand is hiervoor aandacht geschonken. In de gevel staat in het midden het fabeldier de eenhoorn afgebeeld, met eronder: DBROVWERY IN DË EENHORÉ. Links en rechts staan stenen met daarop ANNO en 1639- In de eerste helft van de '17de eeuw was het pand in het bezit van de bierbrouwer Cornelis Jan Eynoutsse. Zijn kinderen noemden zich Van der Schatte. De keuze voor het fabeldier wordt verklaard doordat in het wapen van deze familie een springende eenhoorn is afgebeeld. Eenhoorn. 1639 (Havenplein 14) (foto: Joop van HoncU) De gevel van de brouwerij aan de Nieuwe Bogerclstraat, bevatte eveneens een gevelsteen met een dier. Hierop is een springend hert afgebeeld. Eronder staat: IN 'T HERT. Het pand had een hoge trapgevel en vele rondbogige vensters. Het gebouw werd in de 19de eeuw ingericht als garancinefabriek en in 1882 afgebro ken. De gevelsteen, die het jaar 1656 draagt, kwam terecht in het stadhuis. Thans is de steen ingemetseld in een van de flatwoningen aan de Plevierstraat. Hert, 1656 Plevierstraat (foto: Joop van Houdt Een gevelsteen met een witte zwaan is te vinden in de fraai gedecoreerde gevel van het pand Havenpark 2. De zwaan zwemt tussen riet en lisdodden. Eronder 67

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1995 | | pagina 69