Witte zwaan. 1658 Havenpark 2) (foto: cln. P.F. Vleugel) staat: DE WITTE SWAEN. Links en rechts zijn stenen te zien met daarop ANNO en 1658. Daarnaast zijn wapenschilden geplaatst, die blank zijn. De opdracht gever voor de bouw was Pieter Remeeuszoon, die wijnsteker van beroep was. Hij huwde op 9 december 1642 met Levina Mogge. Zij was de weduwe van Jan Swaen, eveneens wijnsteker van beroep. De zwaan op het door Pieter en Levina gebouwde huis is vermoedelijk geïnspireerd door de naam van Levina's eerste echtgenoot. De zwaan heeft een kroontje op de hals. De classicus N. van der Blom heeft gesuggereerd dat Levina Mogge door middel van deze afbeelding haar echtgenoot heeft willen eren. Het kroontje zou kunnen duiden op de kroon des levens, dat wil zeggen de eeu wige gel ukzaligheid na dit tijdelijke leven, die Swaen deelachtig was geworden. De zwaan was in de 17de eeuw populair. De Zierikzeese dichter Adrianus Hofferus vergeleek zich in zijn in 1635 verschenen dichtbundel Nederdnytscbepoëmata met een gans onder de zwanen. Een van de meest imposante huizen in Zierikzee was het pand 'de Mossel' of 'de Groote Mossel' aan de noordzijde van de Oude Haven. Het werd in het begin van de 16de eeuw gebouwd, waarschijnlijk in opdracht van de reder Jacob Corneliszoon de Huybert. Tot '1871, toen het pand ingrijpend werd verbouwd, bevond zich in de topgevel een steen met een nog nauwelijks herkenbare afbeel ding van een mossel. Ook het jaar 1661 was boven in de gevel te zien. Dit herin nerde aan cle ingrijpende verbouw van het pand door mr. Jacob de Witte, onder andere rentmeester-generaal van Zeeland beoosten Schelde. Op de plaats van dit patriciërshuis staat thans het appartementencomplex De Mossele (vroeger Sint Cornelia Liefdehuis). Haas. 1727 Bolwerk) (foto: Joop van Houdl) 68

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1995 | | pagina 70