In de gevel van het pand Havenpark '15 bevindt zich een eenvoudige gevelsteen met daarop de tekst: NON NOBIS, SED POSTERIS A° 1656. Deze bevond zich oorspronkelijk in de muur van het achterhuis aan de Hoge Molenstraat. De verta ling luidt: Niet voor ons. maar voor de nakomelingen. P.D. de Vos vermoedt dat deze steen herinnert aan een belangrijke verbouwing. De opdrachtgever had dit werk laten uitvoeren voor zijn nageslacht. Zelden zullen deze woorden wel zo snel bewaarheid zijn als hier. De opdrachtgever, mr. Rochus Mogge, schepen, raad en burgemeester, overleed namelijk reeds in het jaar daarna, op 3 november 1657! In de geschiedenis van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen- Duiveland neemt dit pand een bijzondere plaats in. De vereniging werd in '1939 opgericht. Mr. W. Nieuwenhuijsen, de eerste secretaris, vertelde dat in dit pand de eerste bespreking over dit initiatief plaatsvond. Wat dat betreft geldt de tekst van de steen ook voor het werk van Stad en Lande, zoals oud-bestuurslid R. ten Kate ooit treffend opmerkte! Tot de verzamelingen van het Stadhuismuseum behoort ook een gebroken steen met daarop: D'HEER BURGM1" HENRICUS VAN ALPHEN A° 1737. De herkomst van deze steen konden wij (nog) niet vaststellen. Ook is het niet zeker of het hier een gevelsteen betreft. Aan de noordzijde van de Scheepstimmerdijk bevond zich een huis, dat Maltha heette. In de zogenaamde transportregisters. waarin de overdracht van onroerend goed werd aangetekend, wordt in de 18de eeuw aangetekend dat in het betref fende pand 'Maltha in den gevel staat'. Het ligt voor de hand om aan te nemen dat het hier gaat om een steen met deze naam erop. Het gebied ten noorden van de Scheepstimmerdijk heette het Maltha-bevang. De naam bleef onder andere bewaard als aanduiding voor de hier gelegen nieuwbouwwijk. Stenen met jaartallen Een eenvoudig uitgevoerde steen met daarop ANNO 1604 (de eerste A is verdwenen) bevindt zich eveneens in de collectie van het Stadhuismuseum. De steen is 42 cm. breed en 31 cm. hoog. Vermoedelijk betreft het ook hier een gevelsteen. Deze werd gevonden in de grond van een huis aan de Breedstraat (nr. 10) en geschonken door A. van Duin in 1913. 604, (Staclhuismuseum) Collectie Stctc/buisrnuseitm, Zierikzee) Twee gevelstenen bevinden zich in de gevel van het winkelpand Visstraat 14. Daarop is te lezen ANNO en 1661Tussen beide stenen is een zogenaamd fes toen aangebracht, een versieringsmotief in de vorm van een aan twee punten opgehangen slinger met vruchten. De opdrachtgever voor de bouw en voor het 71

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1995 | | pagina 73