muren. Heden ten dage nog zijn boven de kelderraampjes van boerderijen in Delfland gemetselde of witgekalkte kruizen te zien die moesten dienen om "het boze oog", dat in staat was de melk te doen schiften en de boter te bederven, buiten te houden. Ook op Schouwen-Duiveland zijn in muren verwerkte symbolen te zien; onder andere in de zuidgevel van de Ned. Hervormde kerk te Renesse, in de gevel van een woning aan de Ring te Noordwelle, te Haamstede aan het Sluispad, te Zierikzee in de Sint Jacobstraat, de Schuttershofstraat en de Regenboogstraat en in een muur langs een erf te Noordgouwe (in januari 1995 afgebroken!). Een zeer geëigende plaats om dergelijke symbolen aan te brengen was natuurlijk de makelaar, die goed zichtbaar was op de topgevel van de schuur. Al verander de de vorm enigszins in de loop der tijd, men bleef toch dezelfde symbolen gebruiken. De mode van de elkaar opvolgende stijlperioden bepaalde echter wel de keuze van de motieven: zo werden bij voorbeeld in de 18e eeuw de vaasvorm en mis kelk zeer populair en raakten andere motieven tijdelijk wat op de achtergrond. Ook begon men onder invloed van de heersende mode de windveren en make laars wit te verven. Daarvoor waren ze ongeverfd of werden ze gelijk met de schuren zwart geteerd. Gedurende de 19e eeuw verdween de symboliek van de oude tekens uit de denkwereld van de mensen en aan het eind van de eeuw zien we zelfs profane tekens verschijnen en gaf een glaasje of gereedschap de aanwezigheid van een café of timmermanswerkplaats aan. Heueringseweg 58 te Ooslvoorne. Geervliet. Hier werd geert dm rik geschonken! Op Voorne-Putten geeft men een andere uitleg aan het glaasje. Het was (en is nog steeds) gebruikelijk, dat het bereiken van het hoogste punt bij de bouw van huis of schuur gevierd diende te worden door het drinken van een borrel of een biertje, uiteraard te verstrekken door de opdrachtgever. Mocht deze echter in gebreke blijven, dan werd cloor de timmerlui als kleine wraaknemening een glaasje in de makelaar uitgezaagd. Ingewijden konden dan zien, dat de eigenaar van het pand zich niet aan die ongeschreven regel had gehouden. Op Voorne- Putten en op Goeree-Overflakkee zijn er een paar te vinden, maar op Schouwen- Duiveland heb ik niet één glaasje kunnen ontdekken! 76

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1995 | | pagina 78