In Dreischor waren twee timmerlieden werkzaam, die ook fraai werk leverden: Pieter Johannes Gaanderse en Pieter Jan Padmos. De laatste stierf in 1985 op bijna 93-jarige leeftijd. Hij had een kunstzinnige aanleg, tot op hoge leeftijd maakte hij mooie houtsnijwerken en ook tekende hij heel verdienstelijk. Het Landbouwmuseum te Dreischor bezit tekeningen van boerenwagens van zijn hand. Het is overigens opvallend, dat het overgrote cleel van de makelaars in Dreischor wit geverfd is. Zoals eerder vermeld, waren er in Twente zowel protestantse als katholieke geveltoptekens te onderscheiden. Op het overwegend protestantse eiland Schouwen-Duiveland komen de zogenaamde katholieke symbolen net zo veel voor als de protestantse. Het zou dus nog een bewijs kunnen zijn, dat de symbo liek inderdaad geen enkele rol speelde bij het kiezen van een bepaald model makelaar. Waren het vroeger, alleen de elementen die de makelaars bedreigden, thans zijn afbraak en verbouwing de grootste boosdoeners. De laatste jaren zijn er door sloop te Brouwershaven en Noordgouwe (Schuddebeurs) weer vier verloren gegaan. Gelukkig kon een daarvan gered worden en dat exemplaar zal in het nieuwe landbouwmuseum een plaatsje krijgen. Maar gelukkig komen er ook steeds nieuwe bij: de laatste paar jaar werden in Zonnemaire en Schuddebeurs verantwoorde makelaars op garages en schuurtjes geplaatst. En in Looperskapelle werd een afgewaaide plank zorgvuldig nage maakt en weer op de nok gezet. Tot slot is "de top-tien van makelaars op Schouwen-Duiveland" afgebeeld. Stuk voor stuk munten ze uit door een harmonieuze en boeiende vorm en bij het aan schouwen er van groeit ons respect voor de creativiteit en inventiviteit van de vroegere timmerlui. Hopelijk zal na lezing van dit artikel met nog meer aandacht en belangstelling naar deze boeiende topgevelversieringen worden gekeken en zal men bij het maken van een ritje over het eiland bemerken dat er gelukkig nog vele mooie exemplaren over zijn. Mochten er zich onder de lezers gelukkige eigenaars van deze aardige kleine monumenten bevinden, dan hoop ik dat dit artikel voor hen aanleiding mag zijn om ze goed te onderhouden. Indien hij er ondanks goede zorgen toch zou afwaaien, bedenk dan dat een boerenschuur zonder zijn make laar hetzelfde is als de stad Zierikzee zonder zijn Dikke toren. Twee verschillende makelaars op een schuur, hoek Spuislop/Zuidwal. Brouwershaven (afgebroken in 1993). 83

Kroniek van het Land van de Zeemeermin | 1995 | | pagina 85